Putin je sprejel Dodika le tri dni pred nedeljskim posvetovalnim referendumom v Republiki srbski, na katerem se bo 1,2 milijona volivcev lahko izreklo o tem, ali podpirajo, da dan Republike srbske ostane 9. januar. Referendum bodo pripravili kljub nasprotovanju mednarodne skupnosti in presoji ustavnega sodišča BiH-a, da bi bil referendum neustaven. Številni opozarjajo, da bi referendum lahko vplival na destabilizacijo BiH-a in regije.
Kot je po srečanju dejal Dodik, je bila glavna tema pogovora gospodarstvo in ne referendum. "Kar zadeva referendum, ni bilo posebnih pogovorov, razen ugotovitve, da je to pravica naroda," je dejal za televizijo Republike srbske. Omenil je še, da bodo državljani BiH-a iz Republike srbske, ki živijo v Rusiji, imeli možnost, da se referenduma udeležijo v Moskvi in še nekaterih ruskih mestih.
Portal BalkanInsight medtem poroča, da so mediji v bosansko-hercegovski srbski entiteti srečanje označili kot jasen znak podpore za referendum.
Glavno naj bi bilo gospodarsko sodelovanje
Dodik je tako dejal, da je bila najpomembnejša tema s Putinom pogovor o gospodarskem sodelovanju in gospodarski odnosi. Pri tem je omenil sodelovanje pri predelavi nafte oziroma obratovanju rafinerije v Bosanskem Brodu, ki ga je kupil ruski Zarubežnjeft.
Politična vprašanja, kot je pojasnil Dodik, pa so bila povezana z uresničevanjem Daytonskega sporazuma. Putin naj bi v zvezi s tem dejal, da se zelo zavzema za stabilnost v regiji in spoštovanje mednarodnih sporazumov.
Kot so objavili na spletni strani ruskega predsednika, sta se Putin in Dodik pogovarjala o razmerah na Balkanu in različnih mednarodnih vprašanjih. Srečanje je po poročanju BalkanInsighta trajalo malo manj kot uro.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje