Ljudska stranka je na volitvah dobila 28,7 odstotka glasov oziroma 123 sedežev v 350-članskem parlamentu, kar je sicer 63 manj kot na volitvah pred štirimi leti. Sledijo socialisti (PSOE) z 22 odstotki (90 sedežev), levičarski Podemos z 20,7 (69 sedežev) in desnosredinska Ciudadanos s 13,9 (40 sedežev).
Izid volitev pomeni, da bo prvič po letu 1975 in padcu Francove diktature potrebna koalicijska vlada. Do zdaj so se namreč na oblasti izmenjevali Ljudska stranka in socialisti.
Še vedno smo številka ena
"Zmagali smo na volitvah. In kdor zmaga na volitvah, mora tudi sestaviti novo vlado. Dobili smo nov mandat. Ta stranka je še vedno politična sila številka ena v Španiji," je dejal Rajoy, tudi aktualni predsednik španske vlade. Rajoy se zaveda, da kljub zmagi na volitvah ne bo imel lahke naloge pri oblikovanju nove vlade, za katero potrebuje vsaj 176 glasov, ki pa jih tudi ob morebitnem sodelovanju s stranko Ciudadanos ne more doseči. Zato bodo bržkone pomembno vlogo odigrale manjše pokrajinske stranke.
Levosredinski stranki proti Rajoyu
Socialisti in Podemos so sicer že napovedali, da z Rajoyem ne bodo sodelovali, ampak bodo poskušali - skupaj s preostalimi strankami - oblikovati svojo koalicijo. "Španija ne bo nikoli več enaka, zelo smo veseli," je dejal vodja levičarske stranke Podemos Pablo Iglesias, ki nasprotuje varčevalnim ukrepom in jo mnogi primerjajo z grško Sirizo. "To je zgodovinski dan za Španijo ... Začenjamo novo politično obdobje," je dodal Iglesias.
Ciudadanos v opozicijo
Vodja socialistov Pedro Sanchez je izjavil, da je pripravljen na koalicijske pogovore: "Volivci so glasovali za levico in spremembe," je povedal. Vodja komaj leto dni stare stranke Ciudadanos Albert Rivera pa je že sporočil, da njegova stranka ne bo v nobeni vladi, ampak se je odločila za opozicijo.
V Španiji druga najvišja brezposelnost v EU-ju
Tako stranka Ciudadanos kot Podemos sta se oblikovali v času hude gospodarske krize, ko so v državi potekali številni protivarčevalni protesti. Stranki sta se v svojem bistvu hoteli oddaljiti predvsem od stare garniture politikov, ki so državo prepredli s korupcijo in bančno luknjo. Brezposelnost v Španiji je druga najvišja v Evropi (21,6-odstotna), takoj za Grčijo.
Juncker upa na stabilno vlado
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je v odzivu dejal, da EU upa, da bo Španija po volitvah sestavila stabilno vlado. "Seznanjen sem z rezultati in voljo španskih volivcev," je dejal Juncker. "Zdaj morajo španske oblasti videti, kako lahko sestavijo trdno vlado, ki bo lahko v celoti izpolnjevala svojo vlogo v Evropi," je še dodal.
Volilna udeležba na nedeljskih volitvah je bila 73,2-odstotna, kar je precej več kot leta 2011, ko je na volišča prišlo 68,9 odstotka Špancev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje