Informacijo o aretaciji je prva objavila lokalna televizija Republike srbske, vendar pa so jo zanikali tako srbski vladni viri kot tudi tiskovna predstavnica glavne haaške tožilke Carle Del Ponte. Neodvisna beograjska televizija B-92 vztraja, da je bil Mladić aretiran, in trdi, da so to preverili pri več neodvisnih virih.
Tiskovni predstavnik srbske vlade Srdjan Djurić je dejal, da je novica o aretaciji manipulacija, ki škoduje naporom srbske vlade pri poskusu Mladićeve aretacije. Srbske oblasti naj bi neuradno vedele, kje Mladić je, vendar pa pogajanja o njegovi predaji še intenzivno potekajo.
Haag nima informacij o aretaciji
Tiskovna predstavnica glavne haaške tožilke Carle del Ponte Florence Hartman nima nobenih informacij, da bi se zgodilo kaj posebnega. Ponovila je besede svoje nadrejene, da je Mladić najverjetneje v Srbiji in da je na dosegu oblasti. Svetovalec premierja Vojislava Koštunice pa se je izognil odgovoru o aretaciji, potrdil pa je, da si oblasti močno prizadevajo, da bi Mladića aretirali.
V Haag po stopinjah Miloševića?
Po poročanju lokalne televizije Republike srbske naj bi Mladića prijeli v Beogradu in ga prek oporišča v Tuzli poslali v Haag, njeno poročanje pa je nato povzela jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug. Že pred tem pa je beograjska televizija Studio B sporočila, da so Mladića aretirali v bližini Tuzle. Prek Tuzle so srbske oblasti v Haag poslale tudi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.
Mediji: Mladić kmalu v Haag
Krajevni srbski mediji so danes obširno pisali o tem, da je samo še vprašanje časa, kdaj bodo srbske oblasti Mladića poslale v Haag, saj lahko s tem spet nadaljujejo pogovore o približevanju Evropski uniji.
Pomembno Rehnovo poročilo
Po pisanju medijev naj bi si srbske oblasti prizadevale to doseči na dva načina - z aretacijo ali s pogajanji o njegovi vdaji. To naj bi se zgodilo do konca meseca, saj bo takrat evropski komisar za širitev Olli Rehn predstavil novo poročilo o napredku Srbije, predvsem z vidika njenega sodelovanja s haaškim sodiščem.
Mladića so leta 1995 obtožili zaradi 43-mesečnega obleganja Sarajeva, pri čemer je umrlo 12.000 ljudi, pa tudi zaradi sodelovanja pri pokolu več kot 8.000 Muslimanov v Srebrenici leta 1995. Tudi njegovega nadrejenega, političnega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića, ki je še vedno na prostosti, bremenijo iste točke obtožnice. Mladić je do padca Miloševićevega režima živel v Beogradu, saj je imel podporo vladajoče elite. Del Pontejeva je pogosto izjavila, da še vedno uživa podporo pomembnih ljudi v srbski vojski in obveščevalnih službah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje