Nasprotniki novega zakona so se zbrali na trgu pred cerkvijo svetega Janeza Lateranskega. Foto: EPA
Nasprotniki novega zakona so se zbrali na trgu pred cerkvijo svetega Janeza Lateranskega. Foto: EPA
Nasprotniki protestov
Kmalu po začetku shoda nasprotnikov zakona so se zbrali tudi zagovorniki pravic istospolno usmerjenih. Foto: EPA
Protesti v italijanski prestolnici

"Družinski dan", kot so organizatorji poimenovali shod, podpira tudi Rimskokatoliška cerkev. Na cestah italijanske prestolnice so protestniki plesali, peli in s transparenti sporočali, da "je treba zadovoljiti potrebe družine, ki je ena največjih prioritet države," je pojasnil minister za javno izobrazbo Giuseppe Fioroni. "Današnje zborovanje je množičen zbor ljudi, ki si zasluži veliko pozornost, sporočilo shoda pa je treba upoštevati," je še dodal Fioroni.

Organizatorji shoda, ki so po mestu že več dni pred dogodkom delili letake in izobešali plakate ter tako meščane obveščali o protestih, so povedali, da so se je protestov udeležilo 500.000 ljudi.

Protesti proti protestom
Nedaleč stran od cerkve svetega Janeza Lateranskega, na trgu Navona, se je zbralo več sto zagovornikov pravic istospolno usmerjenih, ki so tako izražali svoje nasprotovanje protestom ob "družinskem dnevu". Franco Grilini, predsednik glavne italijanske skupine za pravice homoseksualcev, je povedal, da se Italijani bojijo drugačnosti, a da je navdušen nad shodom, saj je to najboljša reklama za njihovo skupino.

Več pravic za neporočene pare
Zakonodaja, ki vsem neporočenim parom, tako heteroseksualnim kot homoseksualnim, podeljuje več pravic predvsem pri nasledstvu, je razdelila vladajočo italijansko koalicijo, razjezila Katoliško cerkev in izzvala burne razprave v državi. Vlada premierja Romana Prodija novi zakon podpira, a ga mora sprejeti še parlament.

Prodi je ob protestih spregovoril za enega izmed italijanskih radiev in Italijane pozval, naj priznajo vrednote tako družine kot posvetne države. "V vseh modernih državah katoličani in nekatoličani živijo v miru drug ob drugem," je dejal Prodi.

Cerkev se boji istospolnih porok
Vlada si je z novim zakonom nakopala sovraštvo Rimskokatoliške cerkve, ki zakon vidi kot napad na družinske vrednote in je prepričana, da bo taka politika sčasoma pripeljala tudi do porok istospolno usmerjenih, ki jih zakon ne omenja.

Protesti v italijanski prestolnici