Romunski obveščevalci opozarjajo na možnost vmešavanja v nedavne predsedniške volitve. Foto: Reuters
Romunski obveščevalci opozarjajo na možnost vmešavanja v nedavne predsedniške volitve. Foto: Reuters

V nasprotju z vsemi napovedmi je v prvem krogu volitev največjo podporo dobil skrajno desni kandidat Calin Georgescu, ki je v preteklosti kritiziral zvezo Nato in hvalil ruskega predsednika Vladimirja Putina. Do vstopa v predvolilno tekmo je bil praktično neznan.

Kampanja vodena "z zunanjih lokacij"

Romunska obveščevalna agencija je ugotovila, da je nenadni in presenetljivi porast priljubljenosti Georgescuja "posledica zelo dobro organizirane in gverilske kampanje na družbenih medijih", kjer je prišlo do množičnega širjenja in deljenja enakih sporočil, za kar so uporabili tudi plačane vplivneže, člane ekstremističnih skupin in ljudi, povezane z organiziranim kriminalom. Dodali so, da je bila njegova kampanja vodena "z zunanjih lokacij", da bi se tako izognili nadzoru, piše BBC.

V ločeni oceni romunskih obveščevalcev pa je navedeno, da je Moskva Romunijo označila kot "sovražno državo" in prednostno tarčo za tako imenovane "agresivna hibridna dejanja".

Te informacije je v sredo zvečer na zahtevo novinarjev in civilne družbe razkril aktualni predsednik države Klaus Iohannis, ki na tokratnih volitvah ni sodeloval, saj se mu decembra izteče drugi mandat.

Z računa na TikToku za promocijo Georgescuja nakazanih 360.000 evrov

V dokumentih sicer ni neposredno omenjeno, da je Rusija poskušala vplivati na volitve. Iz dokumentov pa izhaja, da je na platformi TikTok potekala plačana kampanja v podporo Georgescuju, ki pa ni bila označena kot plačan oglas, kar je v nasprotju tako s pravili TikToka kot romunsko zakonodajo. Dodali so, da so bile vsebine drugih kandidatov deležne strožjega nadzora.

Georgescu je večkrat zatrdil, da za svojo volilno promocijo ni porabil popolnoma nič sredstev, zanikal je celo, da bi sploh imel volilno kampanjo. Ves čas je trdil, da je v prvem krogu volitev slavil samo zato, ker je njegovo sporočilo odmevalo med ljudstvom.

A v dokumentih obveščevalne službe je naveden profil na TikToku, ki naj bi v enem mesecu, od 24. oktobra naprej, uporabnikom, ki so promovirali Georgescuja, plačal 361.872 evrov. Njegova volilna kampanja na družbenem omrežju TikTok se je znatno okrepila le dva tedna pred volitvami, z njo pa je bila povezana mreža približno 25.000 računov. Od tega je okoli 800 računov obstajalo že od leta 2016, ko je bil TikTok vzpostavljen, a do novembra letos skorajda niso bili aktivni.

Calin Georgescu je razkritja oblasti označil za obupno potezo, s katero mu želijo preprečiti zmago v drugem krogu volitev. Foto: Reuters
Calin Georgescu je razkritja oblasti označil za obupno potezo, s katero mu želijo preprečiti zmago v drugem krogu volitev. Foto: Reuters

Georgescu trdi, da je razkritje teh dokumentov, za katere je bil preklican status tajnosti, usklajen poskus oviranja njegove kandidature. "Mislim, da se je prvič v zgodovini zgodilo, da je država sama organizirala akcijo proti kandidatu, da bi mu preprečila kandidaturo,“ je dejal v televizijskem intervjuju v sredo. Ob tem je tudi zanikal, da bi poznal katerega od vplivnežev ali financerjev, ki so omenjeni v dokumentih.

Dokumenti razkrivajo tudi, da so bili podatki o dostopu do volilnih spletnih strani ukradeni legitimnim uporabnikom in objavljeni na spletu "na platformah za kibernetski kriminal, ki izvirajo iz Rusije".

Okoli 85.000 kibernetskih napadov

Obveščevalne agencije so poročale tudi o približno 85.000 poskusih vdorov, ki so skušali izkoristiti ranljivosti v romunskem volilnem informacijskem sistemu, s ciljem pridobiti dostop do podatkov, spremeniti vsebino in zrušiti omrežje. Napadi so trajali več dni, tudi na dan volitev in dan po njih, prihajali pa so iz 33 držav, zato je težko pripisati odgovornost posamezni državi.

Poročilo navaja, da so kibernetski napadalci uporabljali napredne metode, da bi ostali anonimni, delovali pa so na način in v obsegu, "ki sta značilna za akterje, ki jih sponzorira država".

Rusija je zanikala kakršno koli vmešavanje v romunske predsedniške volitve. Na obtožbe so se odzvale tudi ZDA, ki so pozvale k preiskavi, da se zagotovi celovitost romunskega volilnega
procesa.

V drugem krogu Georgescu proti Lasconi

Georgescu se bo v nedeljo v drugem krogu glasovanja pomeril s kandidatko desne sredine Eleno Lasconi. Premier Marcel Ciolacu, ki je izpadel iz volilne tekme, je že sporočil, da bo podprl Lasconi, ob tem pa izrazil upanje, da bodo pristojne službe našle odgovorne za vpletanje in jih kaznovale.

Za danes zvečer so v Bukarešti napovedani protesti v podporo nadaljnji evropski usmeritvi Romunije. Georgescu je po drugi strani državljane pozval, naj ostanejo doma, saj da država potrebuje "socialni mir".