Ob tretji obletnici ameriškega napada na Irak je Rumsfeld dejal, da skušajo teroristi zanetiti napetosti med iraškimi etničnimi skupinami in tako sprožiti državljansko vojno. Vendar pa Rumsfeld meni, da teroristi s strahom gledajo napredek, ki ga je Irak dosegel v zadnjih treh letih.
Irak v državljanski vojni
Nekdanji iraški premier Ijad Alavi je v Londonu dejal, da se je Irak že znašel v državljanski vojni, razmere pa se tudi bližajo točki, ko bo sektaško nasilje zajelo tudi druge dele Bližnjega vzhoda. Vsak dan v povprečju izgubimo med 50 in 60 ljudi po vsej državi, in če to ni državljanska vojna, potem samo Bog ve, kaj je državljanska vojna, je še dodal Alavi.
Alavi je tudi menil, da sestava vlade ne more biti takojšnja rešitev težav, pri tem pa opozoril, da država drsi v stanje, iz katerega ne bo več vrnitve in bo razpadla. Pri tem je pristavil, da ne bo razpadel le Irak, ampak se bo po njegovem mnenju sektaško nasilje razširilo po območju, prizaneseno pa naj ne bi bilo tudi Evropi in celo ZDA.
Odgovor Talabanija zanika
Na trditve Alavija se je odzval tudi iraški predsednik Džalal Talabani, ki je dejal, da je grožnja državljanske vojne povsem izključena. Sicer je priznal, da je v Irak v težkem obdobju, in izrazil prepričanje, da bo zvestoba Iračanov preprečila državljansko vojno.
Zanikanje tudi v ZDA
Oglasil se je tudi ameriški podpredsednik Dick Cheney, ki je prav tako zanikal, da bi bil Irak v državljanski vojni, čeprav bi si po njegovem mnenju to nekateri želeli. Dejal je, da sile, kot je iraška Al Kaida pod vodstvom jordanskega skrajneža Musaba Al Zarkavija, skušajo ustaviti proces oblikovanja demokratične države. Pridružil se mu je tudi najvišji ameriški poveljnik v Iraku general George Casey, ki je dejal, da državljanske vojne ni, je pa veliko terorističnega nasilja.
Nadaljevanje nasilja
Nasilje po Iraku se nadaljuje tudi danes. V več predelih Bagdada je policija našla 12 odvrženih trupel, v Havidži pa dve obglavljeni trupli. V Mosulu so oboroženi uporniki ubili štiri ljudi, med njimi dva policista, še en policist je bil v spopadu ranjen. Tudi v Latifiji so uporniki ubili enega policista, štiri pa ranili.
Američani odgovorili s čezmerno silo?
V Duluiji, okoli 90 kilometrov severno od iraškega glavnega mesta, je ameriška vojska, ki je odgovorila na napad na njeno patruljo, ubila osem ljudi. Med ubitimi so bili po poročanju iraške policije tudi neki 13-letni deček in njegova starša. Ubit naj bi bil tudi iraški policist, ki v času streljanja ni bil na dolžnosti, in le radovedni 18-letnik. Ranjenih je bilo šest ljudi, sedem pa jih je policija privedla na zaslišanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje