14 brezpilotnih letalnikov je zračna obramba sestrelila, preostalih šest pa so jih elektronsko blokirali, navajajo tuje tiskovne agencije.
Rusko obrambno ministrstvo je v izjavi za javnost dogodek označilo za teroristični napad, v katerem pa ni bilo žrtev ali materialne škode.
Ukrajina le redko prizna, da stoji za takšnimi napadi, je pa predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski julija posvaril, da se "vojna vrača na ozemlje Rusije".
Zadnji tak napad na Krimski polotok, ki si ga je Rusija enostransko priključila leta 2014, se je zgodil 30. julija, ko je rusko obrambno ministrstvo poročalo o uničenju 25 ukrajinskih brezpilotnih letalnikov.
Pogosti napadi na Krim
Krim je bil v zadnjem letu vojne že večkrat tarča ukrajinskih napadov. Vendar pa so tudi ti v zadnjih tednih pogostejši. Kijev naj bi nazadnje v nedeljo napadel most Čongar, ki polotok povezuje z regijo Herson na jugu Ukrajine, dva dni prej pa naj bi ruske sile preprečile ukrajinske napade na tamkajšnje rusko črnomorsko oporišče.
Ukrajinske oblasti pa so sporočile, da je v soboto zjutraj v obstreljevanju ruskih sil v regiji Harkov na vzhodu Ukrajine umrla starejša ženska.
Moskva: Preprečili smo napad na Krimski most
Rusko obrambno ministrstvo je nato tudi sporočilo, da so ukrajinske sile z raketami S-200 neuspešno poskušale napasti Krimski most čez Kerški preliv, vendar pri tem ni bila povzročena nobena škoda, tudi žrtev ni bilo. "Ukrajinska raketa je bila pravočasno zaznana, v zraku jo je prestregel ruski sistem zračne obrambe," je zapisalo ministrstvo. Guverner Krima je popoldne nato sporočil, da so v Kerškem prelivu prestregli še eno raketo.
19 kilometrov dolg most, ki povezuje Rusijo s Krimom, je bil od začetka vojne v Ukrajini večkrat tarča napada. Most čez Kerški preliv je bil v močni eksploziji delno porušen oktobra lani. Na takratni incident, za katerega Kijev vsaj formalno nikoli ni prevzel odgovornosti, se je Rusija odzvala z obsežnimi napadi na ukrajinsko infrastrukturo.
Šojgu na Arktiki
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je medtem na skrajnem severu države, kjer je obiskal arktično garnizijo, ki je del ruske severne flote in deluje v Arktičnem oceanu. Šojgu si je ogledal tamkajšnjo vojaško infrastrukturo in preveril pripravljenost za zaščito in obrambo kritičnih objektov, je dodalo ministrstvo.
Nesreča ruskega bojnega letala v Kaliningradu
V nesreči ruskega bojnega letala v ruski eksklavi Kaliningrad je umrla celotna posadka, je sporočilo obrambno ministrstvo v Moskvi. Šlo je za lovec tipa suhoj Su-30, v kokpitu katerega je prostora za dva človeka.
Lovec je letel nad nenaseljenim območjem, ko je padel zaradi tehnične težave. Nesreča naj bi se zgodila med vadbenim poletom, bojno letalo pa naj ne bi bilo nosilo oborožitve. Iz obvestila ministrstva sicer ni jasno, koliko ljudi je bilo na letalu v času nesreče niti to, kje natančno se je zgodil incident.
Podobne nesreče so se na ozemlju Rusije dogajale že v preteklosti. Ena hujših takšnih tragedij med usposabljanjem pilotov se je zgodila oktobra lani, ko je lovec strmoglavil na stanovanjsko naselje v mestu Jejsk na jugozahodu Rusije, pri čemer je umrlo 15 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje