Joe Biden se s predsedniškega položaja poslavlja 20. januarja. Foto: Reuters
Joe Biden se s predsedniškega položaja poslavlja 20. januarja. Foto: Reuters

Preventivne pomilostitve bi Trumpove politične nasprotnike zaščitile pred potencialnim sodnim pregonom, bi pa Biden z njimi tudi postavil nov precedens vseobsegajočih množičnih pomilostitev, ki bi jih posledično lahko uporabil tudi Trump, opozarjajo nekateri.

Senator Bernie Sanders meni, da bi moral Biden "zelo resno razmisliti" o uporabi teh preventivnih pomilostitev, da bi tako obvaroval člane kongresa, ki so preiskovali Trumpovo vlogo pri vdoru njegovih privržencev v kongres 6. januarja 2021.

Trump je namreč zagrozil, da bo sodno preganjal tiste, vpletene v kongresno preiskavo napada 6. januarja in drugih vidnejših demokratov, vključno s kalifornijskim senatorjem Adamom Schiffom, kalifornijsko kongresnico Nancy Pelosi in nekdanjo kongresnico iz Wyominga Liz Cheney.

Na udaru desnice je tudi zdravstveni svetovalec predsednika ZDA Anthony Fauci zaradi strogih protipandemičnih ukrepov in obveznega cepljenja med covidom-19.

"To je avtoritarizem, to je diktatorstvo – ne aretiraš kar izvoljenih predstavnikov oblasti, ki se ne strinjajo s tabo," je dejal Sanders za NBC. Preventivne pomilostitve je podprl tudi senator iz Massachusettsa Ed Markey, ki meni, da bo Trump v Beli hiši deloval "na diktatorski, fašistični način".

Schiff se je sicer distanciral od razprave o preventivnih pomilostitvah in je za ABC povedal, da ideje ne podpira, češ da gre za "nepotreben" ukrep in da so člani odbora ponosni na opravljeno delo.

Trumpu so se zamerili člani kongresnega odbora za preiskavo vdora v kongres 6. januarja 2021. Foto: Reuters
Trumpu so se zamerili člani kongresnega odbora za preiskavo vdora v kongres 6. januarja 2021. Foto: Reuters

Trump je pred kratkim v pogovoru za Meet the Press dejal, da je mnenja, da si člani kongresnega odbora za preiskavo dogodkov 6. januarja "zaslužijo zapor". Novoizvoljeni republikanski predsednik ne skriva, da si želi kaznovati svoje politične nasprotnike v vladi, ki jih je označil za "notranje sovražnike". Omenjeno retoriko so kritizirali številni, ki jih skrbi, da bo Trump kot predsednik zlorabil pravosodni sistem zoper svoje politične nasprotnike.

"Imamo veliko slabih ljudi,” je dejal Trump oktobra v pogovoru za Fox News. "Ampak ko pogledate Shifty Schiffa in nekatere ostale, da, zame so to notranji sovražniki. Mislim, da je Nancy Pelosi notranja sovražnica. Lagala je. Njena naloga je bila obvarovati kongres," je dejal in se pri tem nanašal na ovržene trditve, da je bila Pelosi odgovorna za varnost kongresa 6. januarja 2021, pa svojih nalog ni izpolnjevala.

Tudi Trumpov kandidat za direktorja FBI-ja Kash Patel ima podobna stališča do maščevanja, pri čemer ima svoj lastni "seznam sovražnikov".

Pravni strokovnjaki so za Guardian povedali, da Bidnove preventivne pomilostitve najverjetneje ne bi bile protiustavne. So pa določene omejitve predsedniških pomilostitev – predsednik tako ne more pomilostiti posameznikov, obsojenih nezveznih zločinov, ali podeliti pomilostitve za prihodnje kršitve.

"A običajno ne prejmeš pomilostitve, razen če si storil kaj narobe," je poudaril Mark Osler, profesor prava na univerzi St. Thomas in strokovnjak za politiko pomilostitev. "Prepričan sem, da je stališče članov odbora za 6. januar, da niso v ničemer ravnali napak."