Kampus ekonomske fakultete Harvardske univerze v Cambridgeu. Foto: Reuters
Kampus ekonomske fakultete Harvardske univerze v Cambridgeu. Foto: Reuters

Predsednik univerze Alan Garber je sporočil, da je zamrznitev financiranja nezakonita in presega pristojnosti vlade in opozoril, da vlada grozi z zamrznitvijo dodatne milijarde dolarjev proračunskih sredstev.

"Poleg tega je sprožila številne preiskave poslovanja Harvarda, ogrozila izobraževanje mednarodnih študentov in napovedala ukinitev statusa ustanove, oproščene plačevanja davkov. Ta dejanja imajo hude dejanske posledice za bolnike, študente, fakulteto, osebje, raziskovalce in ugled ameriškega visokega šolstva v svetu," je dodal v izjavi na spletni strani univerze.

Univerza je prejšnji teden zavrnila seznam zahtev administracije ameriškega predsednika Donalda Trumpa po spremembi politike proti aktivizmu na kampusih, najemanju profesorjev in reformi upravljanja. Vlada je kot odgovor na to zamrznila 2,3 milijarde dolarjev in večletne pogodbe z univerzo v vrednosti 60 milijard dolarjev ter zagrozila, da ji bo odvzela status neprofitne ustanove in možnost vpisa tujih študentov.

Časnik Wall Street Journal je konec tedna poročal, da bi lahko Harvardu odvzeli še milijardo dolarjev iz zveznih pogodb za zdravstvene raziskave.

V tožbi, vloženi na zveznem sodišču v Bostonu, je navedeno, da želi vlada zadržati zvezno financiranje in s tem pridobiti akademski nadzor nad Harvardom. Harvard trdi, da so bili ukrepi Trumpove administracije samovoljni in nezakoniti ter da so kršili univerzitetno pravico do svobode govora, ki izhaja iz prvega amandmaja.

Trump je večkrat dejal, da namerava univerze in fakultete "ponovno osvojiti", svojo jezo je usmeril na univerze, kjer so potekali propalestinski protesti, napore pa oklical kot boj proti antisemitizmu.

Toda protestniki, vključno z nekaterimi judovskimi skupinami, se upirajo, da je njihovo nasprotovanje vojaškim ukrepom Izraela v Gazi neupravičeno enačeno z antisemitizmom.

Vlada po navedbah tožnikov ni našla in ne more najti povezave med pomisleki glede antisemitizma in znanstvenimi raziskavami, ki jim je odrekla financiranje. "Naj ne bo pomote: Harvard zavrača antisemitizem in diskriminacijo v vseh njenih oblikah ter aktivno izvaja strukturne reforme za izkoreninjenje antisemitizma na univerzi," piše v tožbi.

Harvard je tako prva univerza, ki se je Trumpovim nameram uprla s tožbo.

Vlada zahtevala odpravo programov raznolikosti in nošnjo mask

Tiskovni predstavnik Bele hiše Harrison Fields je dejal, da se zvezna pomoč institucijam, kot je Harvard, končuje. "Sredstva davkoplačevalcev so privilegij, Harvard pa ne izpolnjuje osnovnih pogojev za dostop do tega privilegija," je dejal Fields.

Trumpova vlada od Harvarda in drugih univerz med drugim zahteva odpravo programov raznolikosti, enakosti in vključevanja, prepoved mask med protesti, odpravo upoštevanja rase ali spola pri vpisih ali zaposlovanju ter predajo poročil univerzitetnih delovnih skupin za boj proti diskriminaciji.

Vlada je zaradi protestov ukinila tudi financiranje nekaterih ostalih univerz, med njimi Columbie, Princetona, Cornella, Northwesterna in Browna. Nekateri člani univerze v Harvardu in Columbii so Trumpovo administracijo tožili tudi v ločenih postopkih.

Univerza Harvard toži vlado ZDA