Hernandeza so izročili ZDA le tri mesece po tem, ko se je končal njegov predsedniški mandat v Hondurasu. Državo je vodil med leti 2014 in 2022.
ZDA so v četrtek razkrile podrobnosti obtožnice. Pravosodni minister Merrick Garland je dejal, da je Hernandez zlorabil svoj položaj predsednika za vodenje narko-države.
Obtožnica ga bremeni sodelovanja v zaroti za pošiljanje več kot 550 ton kokaina v ZDA, posedovanja orožja in eksplozivnih naprav ter prejemanja podkupnine od kartelov v višini več milijonov dolarjev. Plačeval naj bi ga tudi v ZDA zaprti nekdanji mehiški kralj mamil, Joaquin El Chapo Guzman.
S tem denarjem naj bi se Hernandez ohranjal na oblasti v Hondurasu in ga porabljal za politične kampanje.
Hernandez je bil sicer v času administracij Baracka Obama in Donalda Trumpa ključni zaveznik ZDA na področjih priseljevanja in boja proti drogam.
Hernandez trdi, da je nedolžen
Hernandeza so aretirali že februarja na zahtevo ameriških oblasti. Vrhovno sodišče Hondurasa je zavrnilo njegovo pritožbo na odločitev vlade za izročitev v ZDA.
Hernandez vztraja, da je nedolžen, kar je ponovil tudi v video sporočilu v četrtek. Bil naj bi žrtev trgovcev z mamili, ki jih je izročil ZDA in se mu zdaj maščujejo z lažnim pričanjem.
Obtožen tudi nekdanji vodja državne policije
ZDA so primer proti Hernandezu gradile več let na podlagi informacij trgovcev z mamili, politikov in drugih kriminalcev. Z nekdanjim predsednikom je sodeloval njegov brat Tony Hernandez, nekdanji kongresnik v Hondurasu, ki so ga v ZDA že obsodili zaradi mamil.
V sredo je vrhovno sodišče Hondurasa zavrnilo pritožbo na sklep o izročitvi ZDA tudi za nekdanjega vodjo državne policije, Juana Carlosa Bonillo Valladaresa, ki ga bodo v ZDA izročili v prihodnjih tednih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje