Decembra, le nekaj dni pred uveljavitvijo, je vlada sprejela spremembe, ki med izjeme vključujejo tuje študente, ki so bili v državi najmanj pet let, prosilce za status begunca ter ljudi z začasnimi dovoljenji za delo.
Kanadski minister za stanovanjsko problematiko Ahmed Hussen je pojasnil, da je namen prepovedi kupce odvrniti od razmišljanja, da so nepremičnine tržno blago, temveč prostor za življenje in bivanje družine.
Kritiki sicer opozarjajo, da ni jasno, kakšen vpliv bo imela zakonodaja na kanadski stanovanjski trg.
Kanadska stanovanja so med najdražjimi na svetu glede na dohodek, poroča BBC. Cene nepremičnin so bile lani v primerjavi z letom 2013 višje za 48 odstotkov, medtem ko je neobdavčeni dohodek gospodinjstev med letoma 2015 in 2020 zrasel za 9,8 odstotka.
Stanovanja 11-krat dražja od letnega dohodka gospodinjstva
Lansko poletje je povprečna cena stanovanj v Kanadi dosegla 777.200 kanadskih dolarjev oz. 538.357 evrov, kar je 11-kratnik povprečnega neto letnega dohodka kanadskega gospodinjstva.
Stanovanja so sicer najdražja v pokrajinah Ontario in Britanska Kolumbija, kjer tujci predstavljajo šest odstotkov vseh lastnikov nepremičnin.
Podoben ukrep so leta 2018 uvedli na Novi Zelandiji, kjer pa ni prinesel želenega učinka, saj so cene nepremičnin pod vplivom inflacije naraščale tudi po uvedbi prepovedi nakupa tujcem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje