
Kljub zmagi so liberalci zbrali premalo glasov za oblikovanje večinske vlade. Po zadnjih podatkih so osvojili 164 sedežev v 343-članskem parlamentu, sledijo pa jim konservativci s 147 sedeži. Za večino in vladanje brez podpore manjše stranke bi morali liberalci osvojiti 172 sedežev.
Vse dokler Trump ni začel groziti s prevzemom Kanade in uvajati carin, je imela konservativna stranka pod vodstvom 45-letnega Pierra Poilievra v anketah več kot udobno prednost za zmago na izrednih volitvah.
Liberalno stranko pod vodstvom Carneyjevega predhodnika na položaju, premierja Justina Trudeauja, so volivci krivili za stagnacijo gospodarske rasti, visoko inflacijo in visoke cene. Konservativna stranka je tako v začetku leta v anketah imela več kot 20 odstotnih točk prednosti pred liberalno.
Nato je Trump začel govoriti o Kanadi kot 51. zvezni državi ZDA, odnose pa je dokončno pokvaril z uvedbo carin. Carney je zaradi tega naznanil konec dobrih starih odnosov med državama.
Odziv Poilievra prepozen
Tudi na dan volitev si Trump ni mogel pomagati in je na družbenem omrežju Truth Social ponovil, da bi Kanada morala postati 51. zvezna država ZDA, s čimer da bi bile carine ukinjene.
Poilievre se je nemudoma odzval in Trumpa pozval, naj drži roke stran od Kanade. "Kanada bo vedno ponosna, suverena in neodvisna ter nikoli ne bo 51. država," je na omrežju X objavil Poilievre.
Vendar pa je bilo že prepozno, saj so kanadski volivci potegnili preveč vzporednic med njim in Američanom. Poilievre želi zmanjšati priseljevanje v državo, zmanjšati vlado, podpira kulturno vojno, prepira se z mediji, obožuje kriptovalute, za kanadske volivce, ki ocenjujejo, da je trenutno največja grožnja Trump, pa je bilo vse skupaj preveč.
Carney, ki se je na položaj premierja marca preselil s položaja Trudeaujevega svetovalca, se je v predvolilni tekmi uveljavil kot favorit in uspešno prepričal javnost, da se lahko najbolje upre Trumpovi grožnji.
Med kampanjo se je nekdanji guverner centralnih bank Kanade in Anglije tudi uspešno oddaljil od predhodnika.
Skoraj 29 milijonov volilnih upravičencev je v ponedeljek oddalo svoje glasove za 343 poslancev spodnjega doma parlamenta v Ottawi, pri čemer jih je okoli sedem milijonov volilo že predčasno.
Za večino v parlamentu mora stranka dobiti 172 sedežev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje