Vseh enajst republikanskih senatorjev je podprlo Kavanaugha in tako uveljavilo tesno večino, ki jo imajo v odboru.
Zadržke je imel le senator Jeff Flake iz Arizone, ki je pred glasovanjem v senatu pozval, naj FBI preišče obtožbe Christine Blasey Ford, ki trdi, da jo je Kavanaugh leta 1982 poskušal posiliti.
Kavanaugh je sicer vse obtožbe Fordove v precej čustvenem nastopu v četrtek zavrnil in zatrdil, da se ne bo umaknil.
Jezne ženske nad senatorja Flaka
Skeptični Flake se je v petek zjutraj odločil, da bo Kavanaugha le podprl, potem pa so ga na hodniku senatne zgradbe obkrožile jezne ženske. Senator je gledal v tla, ko se je umaknil v dvigalo pred izjavami, da je ženskam poslal sporočilo, naj bodo še naprej tiho o spolnih napadih, saj njihova pričanja ne pomenijo nič.
Preiskava FBI-ja pod vprašajem
Kavanaugh mora biti pred nastopom funkcije potrjen še v senatu, kjer imajo tesno večino (51:49) prav tako republikanci. Glasovanje v senatu je predvideno za prihodnji teden. Za zdaj še ni jasno, ali bo preiskava FBI-ja o domnevnem poskusu posilstva stekla, s čimer bi se glasovanje verjetno prestavilo. Vodja senatne večine Mitch McConnell se namreč na dogajanje v odboru in na predlog Flaka še ni odzval. Ta podporo Kavanaughuju v senatu pogojuje s preiskavo.
Grassley in Trump zadovoljna z razpletom
Predsednik senatnega odbora za pravosodje Chuck Grassley je na vprašanje, ali je razočaran nad dogajanjem, odgovoril: "Zakaj bi bil, če smo kandidata spravili skozi odbor? Premikamo se naprej." "Naj se odloči senat," pa je iz Ovalne pisarne o morebitni preiskavi FBI-ja sporočil predsednik ZDA Donald Trump in dodal, da ni niti za trenutek razmišljal o tem, da bi umaknil kandidaturo Kavanaugha.
Ob morebitnem neodločenem izidu odloča podpredsednik ZDA Mike Pence
Če bo Flake vztrajal pri svojem stališču do kandidature Kavanaugha pri glasovanju v senatu, pridružil pa bi se mu še en republikanski senator (omenja se Lisa Murkowski z Aljaske), potem bi bila izvolitev Kavanugha ogrožena. Ob izenačenem izidu v senatu ima odločilni glas podpredsednik ZDA Mike Pence.
Kavanaugh bi sodišče nagnil na konservativno stran
Z morebitno izvolitvijo Kavanaugha bi se ameriško vrhovno sodišče, kjer so sodniški mandati dosmrtni, nagnilo na konservativno stran (5:4). Kavanaugh bi bil tako lahko jeziček na tehtnici, ko bi sodišče odločalo o vprašanjih splava, migracij, pravic istospolnih, transspolnih osebah v vojski in o podobno občutljivih vprašanjih, ki bi se v kratkem času lahko znašla pred sodniki.
Trump podpisal sveženj za 853 milijard: zaprtja vlade ne bo
Poleg dogajanja v senatu je Trump v petek podpisal 853 milijard dolarjev vreden sveženj zakonov o proračunski porabi v novem proračunskem letu, ki se začenja 1. oktobra. S tem so se pred volitvami izognili prekinitvi financiranja nekaterih zveznih agencij in s tem zaprtju vlade. Največji znesek od 853 milijard dolarjev gre za obrambo, nekaj pa za druge programe. Denarja za Trumpov zid na meji z Mehiko – zaradi česar je nekaj časa grozil, da svežnja ne bo podpisal – ni, a predsednik se zaveda, da so novembra kongresne volitve in bi za zamrznitev proračuna nosil odgovornost sam skupaj s svojo stranko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje