Castro je v govoru ob odprtju kongresa stranke, ki poteka za zaprtimi vrati, dejal, da je zadovoljen, ker vodenje stranke prepušča soborcem, ki imajo dolgoletne partijske izkušnje.
Dejal je, da se umika z občutkom, da "je izpolnil svojo nalogo in prepričan o prihodnosti domovine". Opozoril je še, da so storili napako, ko so pustili, da se je vodstvo države postaralo brez mlajših sodelavcev. Raul Castro naj bi pokoj sicer preživel v mestu Santiago.
Država na razpotju
Z umikom Castra, ki šteje 89 let, se končuje šest desetletij dolgo obdobje, v katerem sta Kubo vodila on ali njegov brat Fidel ter se je začelo leta 1959.
Raul Castro je pred pandemijo covida-19 zagnal gospodarske in politične reforme, ki so po mnenju tamkajšnjih ekonomistov državo ponovno oživile, poroča Al Džazira.
Ljudje na Kubi morajo sicer še vedno čakati na hrano v vrstah, državo pa so močno prizadele tako pandemija covida-19 kot tudi ameriške sankcije. V mestih Havana in Santiago potekajo manjši protesti.
Castra naj bi po napovedih na čelu partije nasledil 60-letni Miguel Diaz-Canel, tudi trenutni predsednik države. "Nihče ne ve, kaj prihaja," je za Al Džaziro povedala kubanska zgodovinarka Ada Ferrer in dodala: "Nihče ne ve, kako bo, ko v osrčju Kube ne bomo več imeli dinamike družine Castro."
Reforme trga dela
Ko Fidel Castro od leta 2008 zaradi zdravstvenih težav ni mogel več vladati, je njegovo mesto prevzel njegov brat Raul Castro, ki je bil sprva predsednik Kube, nato pa še vodja tamkajšnje komunistične stranke. Kot poroča Al Džazira, je Raul brata Fidela Castra navdušil za marksizem in leninizem, leta pozneje pa je uvajal reforme, ki so trg deloma sprostile.
Tako so na kongresu Komunistične partije leta 2011 sprejeli 311 reform, na podlagi katerih se je v državi oblikoval nov razred samozaposlenih.
Nekdanji ameriški predsedniik Donald Trump je spet zaostril 60 let stare ameriške sankcije proti Kubi, zaradi česar se je število turistov v državi zmanjšalo, dokler ni pandemija covida-19 turističnega sektorja še huje prizadela.
Glede na podatke Kube se je v letu 2020 gospodarstvo skrčilo za 11 odstotkov, uvoz pa je padel za 40 odstotkov.
Hrane je v državi z 11 milijoni prebivalcev premalo, za nakup piščanca in drugih živil ter zdravil je treba čakati šest ur in več.
V letu 2020 je državi sicer uspelo zajeziti širjenje novega koronavirusa, medtem ko se letos pandemija na Kubi širi bolj pospešeno. V državi sicer razvijajo dve cepivi proti covidu-19, tj. Soberana 2 in Abdala, ki sta v zadnjih fazah testiranja, poroča Al Džazira.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje