Da je Woods nedolžen, je do konca vztrajal tudi njegov soobsojeni, Kerry Spencer, a to javnega tožilca v Alabami ni ganilo, poroča CNN.
44-letnega Woodsa so v zaporu Holman v Alabami usmrtili s smrtonosno injekcijo ob 18.00 uri po krajevnem času (polnoči po srednjeevropskem). Njegovi odvetniki so se v zadnjih urah obupano borijo, da bi zaustavili usmrtitev, za kar so se obrnili tudi na vrhovno sodišče ZDA.
Spencer je v telefonskem pogovoru za CNN znova zatrdil, da je tistega usodnega dne junija 2004 samovoljno in sam ustrelil tri policiste, ki so vdrli v mamilarski brlog, kjer je spal. Ustreljen je bil tudi četrti policist, a je preživel.
Woods pri tem ni bil vpleten, je povedal, in je celo zbežal, ko so izbruhnili streli. "Nate je absolutno nedolžen," je dejal Spencer, ki prav tako čaka na usmrtitev. "Mož ni vedel, da bom koga ustrelil, kot tudi sam nisem vedel, da bom tisti dan koga ustrelil, pika."
Woods je bil hujšega umora obsojen leta 2005.
Prošnje naletele na gluha ušesa
Aktivisti, vključno z Martinom Luthrom Kingom III, sinom Martina Luthra Kinga, so guvernerko Alabame Kay Ivey prosili, naj Woodsa pomilosti, a je javni tožilec Steve Marshall v sredo v izjavi za javnost Woodsovo kazen označil za pravično. Ob tem se je obregnil ob tiste, ki pravijo, da je Woods nedolžen in da se je predal policiji, ko so vdrli v stavbo.
"Deskriptorji "predal" in "nedolžen" niso resnični. Nihče izmed njiju se ne nanaša na Nathaniela Woodsa, čigar dejanja so neposredno povzročila smrti treh policistov in poškodbe četrtega," je zapisal v izjavi. "Pravici bo zadoščeno jutri. Edina krivica v primeru Nathaniela Woodsa je tista, ki je bila tistega grozljivega dne povzročena tistim štirim policistom."
Ni streljal, ampak ...
Tožilstvo sicer priznava, da Woods ni sprožil petelina, a meni, da je kljub temu kriv v enaki meri kot Spencer. Kot so navajali v svojih argumentih, je načrtno zvabil policiste v hišo, kjer jih je nato Spencer pokončal. Obramba in aktivisti pravijo, da zato ni prav nobenih dokazov.
A nepravilnosti in dvomov je v primeru ogromno. Kot poudarja New York Times, je bil Woods obsojen na smrt, čeprav poroti ni uspelo doseči soglasne odločitve. Zato mu je smrtno obsodbo izrekel sodnik. Alabama je edina zvezna država, kjer sodnik lahko izreče najhujšo kazen brez soglasja porote.
Nekateri aktivisti s prstom kažejo na sodišča v drugih zveznih državah, kjer so take obsodbe razglasili za neustavne, izpostavljajo pa tudi, da je s tovrstno prakso, ki obstaja izključno v Alabami, precej več možnosti, da bo na smrt obsojen nedolžen človek.
Kot opozarjajo Woodsovi odvetniki in podporniki, Woods niti ni imel ustrezne obrambe v času obsodbe. Woodsu je tožilstvo sicer ponudilo, da se pogodi za zaporno kazen 20–25 let, a je to po zavajajočem nasvetu odvetnika zavrnil, ker je menil, da ga ne morejo obsoditi za umor glede na to, da ni bil strelec, in je to priznavalo tudi tožilstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje