Požar v zgodovinskem dvorcu, na ulicah protestniki in policija. Foto: Reuters
Požar v zgodovinskem dvorcu, na ulicah protestniki in policija. Foto: Reuters

V prestolnici Lima so policisti v petek s solzivcem razgnali protestnike, ki so na ulicah zažigali barikade ter metali steklenice in kamne.

V južni pokrajini Puno je približno 1500 protestnikov napadlo policijsko postajo v mestu Ilave, zagorela je tudi policijska postaja v kraju Zepita, je sporočil notranji minister Vicente Romero.

Bolnišnica v Ilaveju je zaradi zlomov in drugih poškodb sprejela osem ranjencev. Skupaj je bilo v petkovih protestih po državi ranjenih 58 ljudi, je sporočil perujski varuh človekovih pravic.

Protestniki policiji očitajo čezmerno uporabo sile. Foto: Reuters
Protestniki policiji očitajo čezmerno uporabo sile. Foto: Reuters

Dan pred tem je v Limi do tal zgorel skoraj sto let star dvorec v središču mesta. Perujska vlada je požar opisala kot izgubo "zgodovinske zgradbe", oblasti so sprožile preiskavo vzroka. Notranji minister Romero trdi, da je bil požar "skrbno načrtovan".

Boluarte napoveduje strožjo obravnavo vandalov

Predsednica Dina Boluarte je v večernem nagovoru sporočila, da bodo odslej "strožji do vandalov, ki bodo občutili vso težo zakonodaje". Dodala je, da je vlada trdna, kabinet pa "enotnejši kot kadar koli", poroča Guardian. Pred tednom dni so zaradi protestov sicer odstopili trije ministri.

Protestniki perujskim varnostnim silam sicer očitajo čezmerno uporabo sile, saj je v protestih do zdaj umrlo več kot 50 ljudi, med njimi en policist ter osem ljudi, ki so umrli zaradi stavk in cestnih zapor. Policija na drugi strani protestnikom očita uporabo strelnega orožja in doma narejenih eksplozivov.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Protestniki napadli tudi rudnik in letališča. Zaprli Machu Picchu.

Nemiri so v Peruju izbruhnili po odstavitvi nekdanjega predsednika Castilla decembra lani, ko je ta skušal razpustiti parlament, da bi se izognil glasovanju o nezaupnici. Protesti so do zdaj večinoma potekali na jugu države, ta teden pa so se razširili tudi v prestolnico.

V pokrajini Cusco so v petek zaradi napada protestnikov prekinili obratovanje rudnika bakra podjetja Glencore, enega največjih v državi, kar se je zgodilo že tretjič. Protestniki so prav tako napadli letališča v krajih Arequipa, Cusco in Juliaca, kar naj bi vplivalo na turizem.

V petek je bilo na protestih ranjenih 58 ljudi. Foto: Reuters
V petek je bilo na protestih ranjenih 58 ljudi. Foto: Reuters

Zaradi nasilja na protestih so danes oblasti znova zaprle turistično znamenitost Machu Picchu, potem ko so že prej prekinile železniške povezave do tja, saj so protestniki poškodovali tire.

Ob vznožju gore, v kraju Aguas Calientes, je tako obstalo najmanj 400 ljudi, od tega 300 tujcev, ki prosijo za evakuacijo.

Izredne razmere v šestih pokrajinah

"Gre za kaos na državni ravni, tako ne moremo živeti. Smo v grozni negotovosti glede gospodarstva in vandalizma," je za Reuters povedal prebivalec Lime Leonardo Rojas. "Tatovi so, ki nam kar naprej lažejo," pa je o perujskem kongresu povedala protestnica Delia Zevallos: "Ljudje so se prebudili, nismo več otroci, znamo pisati in brati, nihče nam ne bo govoril, kaj naj naredimo."

Perujska vlada je medtem izredne razmere razširila na šest pokrajin in s tem omejila nekatere človekove pravice. Predsednica Dina Boluarte, podpredsednica v Castillovi vladi, zavrača pozive k odstopu in poziva k dialogu.