![Bela hiša pravi, da bodo Američani z odpovedmi javnih uslužbencev prihranili na desetine milijonov dolarjev. Foto: AP Bela hiša pravi, da bodo Američani z odpovedmi javnih uslužbencev prihranili na desetine milijonov dolarjev. Foto: AP](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2019/04/01/65575279.jpg)
Trump je zveznim uslužbencem ponudil plače do konca septembra, če dajo odpoved. Zvezni sodnik George O'Toole mlajši je dejal, da bo načrt ustavljen do obravnave v ponedeljek, ko bo lahko slišal zagovor tožbe, ki so jo vložili sindikati zveznih uslužbencev, ki postavljajo zakonitost Trumpove ponudbe pod vprašaj, poroča BBC.
Ukaz sodnika je bil podan le nekaj ur pred četrtkovim rokom, do katerega bi morali zvezni uslužbenci sprejeti ali zavrniti ponudbo.
Urad Bele hiše za kadrovsko upravljanje bo zdaj zvezne uslužbence obvestil, da je bil rok prestavljen, do ponedeljkove obravnave na sodišču pa bo še naprej obdeloval odpovedi.
Bela hiša je pred odločitvijo sodnika sicer sporočila, da upajo, da bo Trumpovo ponudbo sprejelo do 200.000 ljudi, v četrtek pa so sporočili, da pričakujejo še večjo številko. "Ameriško ljudstvo bo s tem prihranilo desetine milijonov dolarjev," je dejala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt.
Dodala je, da administracija spodbuja delavce, naj "sprejmejo zelo velikodušno ponudbo".
Spodbujanje odpovedi zveznih uslužbencev je del prizadevanj Trumpove vlade za krčenje zvezne vlade in javne porabe.
Sindikat Ameriška zveza vladnih uslužbencev je vložil tožbo zoper Urad Bele hiše za kadrovsko upravljanje, v kateri trdi, da urad krši zakonodajo in da nima dovolj sredstev za uresničenje ponudbe, ob tem pa naj bi delavcem ponujal nasprotujoče si smernice glede pogojev ponudbe.
Sindikat je svoje člane opozoril, naj ne dajo odpovedi in naj se na ponudbo, ki so jo delavci prejeli v obliki zvečer poslane elektronske pošte, ne odzivajo.
Člane je sindikat opozoril, da je ponudba del "prizadevanj za razkroj državne uprave in zamenjavo usposobljene, profesionalne delovne sile z nekvalificiranimi političnimi nastavljenci in profitnimi pogodbeniki".
Sindikat je še poudaril, da kongres ni sprejel proračuna, ki bi segal onkraj 14. marca, kar pomeni, da ni jasno, ali bi lahko zvezne agencije plačevale delavce do septembra.
Nekateri zvezni uslužbenci so dejali, da je bila ponudba šok. Nekateri delavci so mislili, da gre za nezaželeno elektronsko pošto (ang. spam), saj je bila vsebina precej drugačna od tipične vladne komunikacije, zaradi česar so pošto izbrisali.
Tudi demokrati dvomijo o zakonitosti ponudbe, opozorili so tudi, da bi odhod zveznih uslužbencev "začutili vsi Američani". Brez njihovega strokovnega znanja bi bila vlada nezmožna odzvati se na izredne razmere ali celo izvajati običajne dejavnosti, pravijo demokrati.
V torek je obveščevalna služba Cia postala prva varnostna služba, ki je ponudbo predstavila svojemu osebju. Cia je vsem zaposlenim sporočila, da lahko dajo odpoved in prejmejo za okoli osem mesecev plač in prispevkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje