Tradicija večerje ob iftarju, večerni prekinitvi posta med ramazanom, se je začela pri predsedniku Billu Clintonu in se nadaljevala vse do lani, ko jo je Trump prekinil in namesto večerje v čast muslimanom izdal sporočilo za javnost proti terorizmu.
Trump je med kampanjo obljubljal prepoved vstopa muslimanom v ZDA in kmalu po nastopu oblasti to tudi uresničil z izvršnim ukazom. Vrhovno sodišče ZDA še vedno odloča o ustavnosti njegovega zadnjega ukaza o prepovedi vstopa, ki velja za državljane Irana, Libije, Somalije, Jemna, Sirije in Severne Koreje.
Napoved, da bo gostil večerjo ob iftarju, je bila zato presenečenje in je zelo odmevala v javnosti. Muslimanske organizacije so se združile v protestno skupino "Ne Trumpovemu iftarju" in pripravile protest.
Trump voditeljem ponudil roko sprave
"Veseli smo, da je Bela hiša vrnila iftar, ki bi ga morala gostiti vsako leto, kot na primer velikonočno kotaljenje jajc, božič ali judovski praznik pasha. Obenem pa bi morala vlada spremeniti politiko do prepovedi potovanj in drugih vprašanj," je sporočil direktor islamske dobrodelne organizacije Islamic Relief USA Sharif Aly.
Na večerjo so med drugim prišli veleposlaniki Jordanije, Kuvajta, Sudana, Združenih arabskih emiratov, Bangladeša, Jemna, Savdske Arabije in drugi. Verski obred je pred večerjo vodil podpolkovnik kopenske vojske ZDA Dawud Abdul Aziz Agbere.
Trump je v pozdravnem nagovoru dejal, da so se zbrali v počastitev svete tradicije ene od največjih svetovnih ver, govoril je o obnovljenih vezeh prijateljstva in sodelovanja s cenjenimi partnerji Bližnjega vzhoda in poudaril, da iftar označuje združitev družin in prijateljev v počastitev sporočila miru in ljubezni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje