Ken Starr je leta 2020 zagovarjal tudi Donalda Trumpa v postopku njegovega odpoklica, t. i. impičmenta. Foto: AP
Ken Starr je leta 2020 zagovarjal tudi Donalda Trumpa v postopku njegovega odpoklica, t. i. impičmenta. Foto: AP

76-letni Starr je zadnje štiri mesece svojega življenja preživel na intenzivni negi v bolnišnici v Houstonu, umrl pa naj bi zaradi zapletov po operaciji, je sporočil njegov kolega Mark Lanier. Podrobnosti o njegovih zdravstvenih težavah še niso popolnoma jasne.

Starr je pri 37 letih postal najmlajši zvezni prizivni sodnik v zgodovini ZDA. Delal je na zveznem prizivnem sodišču v Washingtonu. Med letoma 1989 in 1993 je bil glavni odvetnik države, ki je zastopal vlado predsednika Georgea Busha starejšega pred vrhovnim sodiščem ZDA.

Republikanski kongresniki so si ga nato izbrali za posebnega tožilca v preiskavi Whitewater, ki je skušala ugotoviti, ali je Clinton kot guverner Arkansasa kršil zakone pri prekupčevanju z nepremičninami.

Preiskava je nato zajela tudi samomor Clintonovega sodelavca Vincenta Fosterja, za katerega se je ugibalo, da je imel razmerje s Hillary Clinton. Vrhunec pa je doživela, potem ko je Starr od odvetnikov Paule Jones, ki je Clintona obtoževala spolnega nadlegovanja, dobil namig, da je Clinton lagal pod prisego, ko je zanikal spolno razmerje s pripravnico v Beli hiši, Monico Lewinsky.

Clinton je razmerje odločno zanikal, dokler preiskovalci niso od nje dobili znamenite modre obleke s sledovi predsedniške sperme, nakar je ponižno prosil za odpuščanje, republikancem pa v senatu ni uspelo dobiti dovolj glasov za potrditev ustavne obtožbe.

Starr je v svojem preiskovalnem poročilu predstavniškemu domu poročal, da je Clinton lagal pod prisego in oviral preiskavo. Predstavniški dom je ustavno obtožbo potrdil, propadla pa je v senatu, podobno kot obe ustavni obtožbi Trumpa – zaradi izsiljevanja Ukrajine in spodbujanja k napadu na kongres.

Starr je leta 2020, ko je zagovarjal Trumpa, kritiziral politizacijo ustavne obtožbe.

Po koncu preiskave Clintona je Starr postal profesor prava v Kaliforniji in Teksasu. Leta 2016 je izgubil položaj predsednika univerze Baylor v Teksasu zaradi zanemarjanja obtožb o spolnem nadlegovanju študentk. Šolska uprava je pod Starrom študentke prepričevala, naj napadov ne prijavljajo. Starr se je pozneje za to opravičil.