Kongresniki so ignorirali njegov razpust in na izredni seji s 101 glasom za podprli odstavitev Castilla, šest jih je glasovalo proti, deset je bilo vzdržanih.
Nova predsednica, 60-letna pravnica in doslej dvakrat podpredsednica Peruja, je dejala, da naj bi vladala do julija 2026, ko bi se sicer končal Castillov mandat. Potem ko je prevzela vodenje države, je pozvala k političnemu premirju, da bi prešli krizo, v kateri se je znašla država. Za rešitev države je potreben čas, je dejala.
Tamkajšnji mediji poročajo, da je bil nekdanji predsednik na poti na mehiško veleposlaništvo, ko so ga prijeli. Obtožen je upora zaradi kršenja ustavnega reda. Kot poroča BBC, so se pojavili posnetki, na katerih je vidno, da je Castillo podpisal papirje s tožilstvom.
Dramatična sreda se je začela z nagovorom levousmerjenega Castilla na državni televiziji, v katerem je razglasil izredne razmere in napovedal razpustitev kongresa, ki je v rokah opozicije. Sledil je odstop več ministrov, predsednik ustavnega sodišča pa mu je očital državni prevrat.
Perujska policija in vojska sta v skupni izjavi sporočili, da spoštujeta ustavo.
Castillo je skušal razpustiti kongres le nekaj ur predtem, ko naj bi ta začel nov postopek odstavitve, kar bi bilo že tretje glasovanje o nezaupnici v 18 mesecih Castillovega predsednikovanja.
Burna politična leta
Peru je v zadnjih letih prestal turbulentno politično obdobje, v katerem se je zamenjalo več predsednikov. Samo leta 2020 so se v le petih dneh zamenjali kar trije. Castillo, nekdanji učitelj, je postal predsednik junija 2021, potem ko je v zelo tesnem boju premagal protikandidatko Keiko Fujimori. Takrat je volilna komisija šele mesec dni po predsedniških volitvah in pritožbah protikandidatke Fujimori potrdila zmago Castilla.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje