V Guaruji so prebivalci protestirali proti policijskemu nasilju. Foto: Reuters
V Guaruji so prebivalci protestirali proti policijskemu nasilju. Foto: Reuters

V zadnji operaciji v Riu de Janeiru je po podatkih policije v spopadih v revnih naseljih na severu mesta umrlo najmanj deset ljudi. Pred tem je v spopadih med petdnevno policijsko operacijo, imenovano Ščit, v zvezni državi Sao Paulo umrlo 16 ljudi. V severovzhodni zvezni državi Bahia pa so uradniki sporočili, da je bilo od petka ubitih 19 osumljencev.

Med operacijo v zvezni državi Sao Paulo, ki jo je policija začela, potem ko je bil v četrtek v obalnem mestu Guaruja ubit pripadnik posebnih policijskih enot, so aretirali 58 ljudi. Policija je po poročanju tamkajšnjih medijev zasegla tudi 385 kilogramov mamil in več kosov orožja.

Brazilski pravosodni minister Flavio Dino je operacijo v Guaruji kritiziral in dejal, da odziv policije ni bil sorazmeren s storjenim kaznivim dejanjem. Guverner zvezne države Sao Paulo Tarcisio de Freitas pa je v torkovem intervjuju povedal, da sta bila v spopadih ubita tudi dva policista.

V Riu de Janeiru sta bila v sredo med desetimi ubitimi tudi lokalni vodja trgovine z mamili in preprodajalec mamil. Med štirimi ranjenimi je bil tudi policist.

Operacijo je policija v favelah na območju predela Complexo da Penha sprožila, potem ko je dobila informacijo, da bo na območju potekalo srečanje šefov mamilarskih tolp. Zaradi obstreljevanja med policisti in člani mamilarskih tolp so na območju med drugim zaprli šole, tako da je doma ostalo 3200 otrok, nacionalna zdravstvena služba pa je prekinila hišne obiske pri bolnikih.

Institut racije označil za množične poboje

Institut Fogo Cruzado, ki obdeluje podatke o nasilju z orožjem v Braziliji, je policijske racije označil za "množične poboje". Izpostavil je, da so jih samo v Riu de Janieru od začetka leta izvedli 33 in da je bilo pri tem ubitih 125 ljudi.

Brazilska policija je sicer pogosto tarča kritik nevladnih organizacij zaradi čezmerne uporabe nasilja. Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International je tako glede policijske racije v Guaruji ocenila, da je imela "jasne znake maščevanja za smrti policista".

BBC poroča, da je tovrstno policijsko nasilje v Braziliji, predvsem v revnih mestnih predelih, imenovanih favele, pogost pojav, Rio de Janeiro pa je ena najnasilnejših brazilskih zveznih držav.