Gasilci pri gašenju iz zraka uporabljajo zaviralec ognja, ki je namenoma obarvan rožnato, da lahko posadke letal vidijo, kam so ga odvrgli. Foto: Reuters
Gasilci pri gašenju iz zraka uporabljajo zaviralec ognja, ki je namenoma obarvan rožnato, da lahko posadke letal vidijo, kam so ga odvrgli. Foto: Reuters

Trenutno na območju Los Angelesa divjajo štirje obsežnejši požari, med katerimi je največji v soseski Palisades na zahodu mesta, ki se je zdaj začel širiti proti vzhodu in ogroža premožno sosesko Brentwod. Pod nadzor pa so zaenkrat spravili 11 odstotkov tega požara, ki je uničil okoli 9600 hektarjev površin .Drugi večji požar je zaenkrat uničil 5700 hektarjev površin, pod nadzor so spravili 15 odstotkov požara.

"Okrožje Los Angelesa je doživelo še eno noč nepredstavljive groze in srčnih bolečin," je dejala nadzornica mestnega okrožja Lindsey Horvath.

Močan in suh puščavski veter Santa Ana, ki je razplamteval požar v preteklih dneh, je v petek zvečer popustil, vendar se je zaradi vetrov s Tihega oceana požar v Palisadesu preusmeril v novo smer.

Ognjeni zublji so uničili celotne soseske. Foto: Reuters
Ognjeni zublji so uničili celotne soseske. Foto: Reuters

Obeti za prihodnje dni niso najboljši, saj je napovedan sunkovit veter, ki še dodatno prispeva k širjenju ognja.

"Do srede se nadaljuje obdobje kritičnega požarnega vremena," je dejala meteorologinja nacionalne vremenske službe Rose Schoenfeld in dodala, da naj bi se razmere umirile do četrtka.

Po ocenah gasilcev je bilo v požarih do zdaj uničenih že 12.000 objektov. Trenutno je potrjenih najmanj 16 smrtnih žrtev, 11 v soseski Eaton pri Pasadeni in pet v Palisadesu. Število mrtvih bi se lahko še povečalo, saj se gasilcem in reševalnim ekipam še ni uspelo prebiti do vseh uničenih in poškodovanih domov.

Ukaz za evakuacijo je bil izdan za območje, kjer domuje 153.000 prebivalcev in je ogroženih 57.000 objektov. Še za 166.000 prebivalcev velja opozorilo pred morebitno evakuacijo, je povedal šerif okrožja Los Angeles Robert Luna.

Uničeni domovi v soseski Pacific Palisades, kjer divja najmočnejši požar. Foto: Reuters
Uničeni domovi v soseski Pacific Palisades, kjer divja najmočnejši požar. Foto: Reuters

V veliki meri so uspeli znova vzpostaviti oskrbo z električno energijo in kot je dejal izvršni direktor družbe Southern California Edison Steven Powell, je zdaj brez elektrike približno 50.000 odjemalcev, kar je veliko manj kot pred nekaj dnevi, ko jih je bilo brez pol milijona.

Zaradi porasta primerov plenjenja so oblasti uvedle policijsko uro, vzpostavili pa so tudi nadzorne točke pred prizadetimi območji.

Medtem pa se krepijo pozivi tako republikancev kot demokratov novoizvoljenemu predsedniku Donaldu Trumpu, naj obišče Los Angeles.

Predstavnica enega od upravnih okrožij Los Angelesa, republikanka Kathyrn Barger je v javnem pismu pozvala Trumpa, naj si pride ogledat škodo. Tudi demokratski guverner Kalifornije Garry Newsom je Trumpa v pismu povabil, naj si ogleda obseg požarov. Trump je sicer Newsomu očital soodgovornost za požare zaradi ukrepov za varčevanje z vodo.