
ZDA je v ponedeljek pretreslo razkritje, da je bil odgovorni urednik revije Atlantic Jeffrey Goldberg marca pomotoma dodan v skupinski klepet na aplikaciji Signal, v katerem so predstavniki ameriške vlade, pristojni za nacionalno varnost, načrtovali napade na Jemen. Bela hiša je zanikala, da bi razpravljali o vojnih načrtih ali zaupnih informacijah, enako je zatrdil tudi obrambni minister ZDA Pete Hegseth.
"Prevzemam polno odgovornost. Skupino sem oblikoval sam," je dejal Waltz v intervjuju na televiziji Fox News. "Situacija je sramotna, vendar bomo prišli zadevi do dna," je dejal Waltz in dodal, da se posvetuje z Elonom Muskom. "Najboljši tehnični strokovnjaki preučujejo, kako se je to lahko zgodilo." Waltz je na vprašanje novinarke Laure Ingraham, kateri uslužbenec je odgovoren za to, da se je Goldberg pridružil skupini, odgovoril, da "za to ni bil odgovoren noben uslužbenec", je poročal Guardian.
Waltz ni podal razlage, kako se je telefonska številka glavnega urednika časopisa The Atlantic znašla na njegovem telefonu in nato v klepetu. Morda je imel napačno shranjen kakšen drug stik, je dodal.
Goldberga, ki ga je označil za sovražnika Trumpa, ni še nikoli srečal niti si ni z njim dopisoval, je zagotovil. Označil ga je za "dno novinarjev" in kritiziral medije, ker so se osredotočili na incident.
Atlantic objavil celotno vsebino klepeta
Časopis The Atlantic je medtem objavil celotno vsebino spletnega klepeta. Objavil je posnetke zaslona klepeta, iz katerih so razvidne številne podrobnosti dogovarjanja, vključno s časi napadov in vrstami uporabljenih letal, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Iz članka je razvidno, da se je klepet začel 15. marca, okoli pol ure preden je prvo ameriško letalo vzletelo za napad. V klepetu obrambni minister Hegseth sproti piše novosti glede napadov, omenja tudi orožje, tarče in lokacije tarč. Pozneje svetovalec za nacionalno varnost Waltz razkrije obveščevalne informacije o ameriškem napadu na Jemen, čemur sledi val pozitivnih odzivov članov klepeta.
Kot so sporočili, so posnetke zaslonov objavili, potem ko je vlada večkrat zanikala, da so bile v nezavarovanem klepetu deljene kakršne koli zaupne informacije.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt je danes kritizirala novi članek v Atlanticu, češ da gre za novo prevaro, ki jo je spisal sovražnik Trumpa, znan po svoji senzacionalističnosti.
Ni znano, koga točno je Leavitt s tem mislila, saj ima današnji članek dva avtorja, Goldberga in strokovnjakinjo s področja ameriških obveščevalnih agencij Shane Harris.
Podpredsednik ZDA J. D. Vance pa je zavrnil članek, češ da je Goldberg precenil vsebino pogovora.
Waltz je medtem sporočil, da v klepetu med drugim ni bilo objavljenih lokacij, virov ali metod. Kot je dodal, so bili zavezniki že pred tem obveščeni, da bodo kmalu izvedli napad.
Trump: Waltz se je naučil lekcije
Trump pa je v odzivu v torek zagotovil, da je zadovoljen z razlagami članov svojega kabineta. Kot je poudaril, sam ni bil vpleten in je zavrnil kakršno koli odgovornost za pomoto. Po njegovih informacijah bi lahko bil za incident odgovoren nekdo, ki je delal za Waltza na nižji ravni.
Kot so ga še obvestili, v skupinskem klepetu niso delili nobenih tajnih informacij. Zadevo pa bodo raziskali, je dodal Trump.
Pred tem je Waltza branil, češ da je "dober človek", ki se je "naučil lekcije", obenem pa zanemaril resnost incidenta, rekoč, da je bilo uhajanje "edina napaka v dveh mesecih, za katero se je izkazalo, da ni bila resna".

Demokrati zahtevajo odstop Hegsetha
Nacionalna direktorica obveščevalnih dejavnosti Tulsi Gabbard in direktor obveščevalne agencije Cia John Ratcliffe sta na zaslišanju odbora za obveščevalne zadeve predstavniškega doma kongresa vztrajala, da v skupinskem klepetu niso bile objavljene zaupne informacije.
"Popolnoma nezaslišano se mi zdi, da so danes pred nami predstavniki vlade, ki ne prevzemajo odgovornosti," je danes opozoril demokratski kongresnik Jason Crow iz Kolorada. "Pete Hegseth mora nemudoma odstopiti," je dodal. Enako so povedali tudi drugi demokrati v odboru.
Gabbard pa je trdila, da je bil pogovor sicer občutljiv, vendar pa niso bili izmenjani viri, metode, lokacije ali vojni načrti. "Šlo je za standardno posodobitev kabineta za nacionalno varnost, ki je bila posredovana skupaj s posodobitvami, ki so bile posredovane tujim partnerjem v regiji. Aplikacija Signal je prednameščena na vladnih napravah," je trdila.
Na te navedbe se je odzval vodja senatne večine John Thune iz Južne Dakote, ki je za CNN povedal, da morajo uradniki Trumpove vlade prevzeti odgovornost za napake. "Pomembno je, da so naredili napako, in se je zavedajo. Morali bi jo priznati in poskrbeti, da se to ne bi nikoli več ponovilo," je dejal Thune.
Demokrati zahtevajo, naj pravosodna ministrica ZDA Pam Bondi imenuje posebnega tožilca za preiskavo škandala, ki je v ZDA dobil naziv "Signalgate".
"Ta izjemno nepremišljena in nevarna epizoda postavlja pod vprašaj celovitost naših postopkov nacionalne varnosti ter varnost naših najobčutljivejših vojaških in obveščevalnih informacij," so v pismu Bondi zapisali kongresni demokrati.
Tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva Sean Parnell je danes sicer priznal, da je Hegseth med potekom operacije delil informacije o napadih ameriške vojske na cilje hutijevcev v Jemnu, vendar vseeno trdil, da ni šlo za zaupne informacije ali vojne načrte.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje