Shamima Begum je v Sirijo odpotovala skupaj s še dvema londonskima najstnicama, 16-letno Kadizo Sultana in 15-letno Amiro Abase. V Carigradu jih je pričakal Mohamed Al Rašid, ki jim je pomagal priti na območje Sirije pod nadzorom džihadistične skupine.
BBC, ki se sklicuje na dosje o Rašidu, poroča, da je Rašid delil podatke s kanadsko obveščevalno službo, medtem ko je tihotapil ljudi v Sirijo, kjer so se pridružili Islamski državi.
Rašid je oblastem dejal, da je zbiral informacije o ljudeh, ki jim je pomagal v Sirijo, ker jih je posredoval kanadskemu veleposlaništvu v Jordaniji. Aretirali so ga v Turčiji nekaj dni po tem, ko je Shamimo Begum pretihotapil v Sirijo.
Kanadskemu veleposlaništvu je posredoval fotografijo njenega potnega lista, takrat jo je iskala britanska policija, a v tem času je bila britanska najstnica že v Siriji.
Glede na omenjeni dosje je bil Rašid vodja tihotapske mreže Islamske države na turški strani meje, od koder je pomagal britanskim moškim, ženskam in otrokom, da se v Siriji pridružijo Islamski državi že najmanj osem mesecev, preden je pomagal tudi Shamimi Begum in njenima prijateljicama.
Rašid je zbiral podatke o ljudeh, ki jim je pomagal v Sirijo. Slikal je njihove dokumente ali jih na skrivaj snemal s telefonom. Tako je snemal tudi Shamimo Begum.
Podatke je zbiral tudi o Islamski državi, označeval je lokacije domov zahodnih borcev skupine v Siriji, identificiral je IP-naslove in lokacije internetnih kavarn na območju pod nadzorom Islamske države. Zajemal je tudi zaslone s pogovori, ki jih je vodil z džihadističnimi borci.
Rašid: Kanada mi je obljubila državljanstvo
Po aretaciji v Turčiji je Rašid dejal, da je leta 2013 odšel na kanadsko veleposlaništvo v Jordaniji, da bi zaprosil za azil. Po njegovih besedah so mu tam dejali, da mu bodo dodelili kanadsko državljanstvo, če bo zanje zbiral informacije o dejavnostih Islamske države. BBC je potrdil, da je Rašid med letoma 2013 in 2015 večkrat odpotoval v Jordanijo.
Združeno kraljestvo je Shamimi Begum leta 2019 odvzelo britansko državljanstvo, na kar se je Shamima pritožila. Odvetnik njene družine Tasnime Akunjee je dejal, da je eden njihovih glavnih argumentov to, da takratni britanski notranji minister Sajid Javid ni upošteval, da je bila Shamima Begum žrtev trgovanja z ljudmi.
Odvetnik je dejal, da je "šokantno", da je britanske otroke na vojno območje pomagal pretihotapiti sodelavec kanadske obveščevalne službe, ki naj bi bila zavezniška.
Shamima Begum je zaprta v centru za pridržanje na severovzhodu Sirije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje