"Na letališču sem. Nimam potnega lista. Ne vem, kdaj bom lahko odšel. Mislim, da bom odšel v New York," je dejal v telefonskem pogovoru s francosko tiskovno agencijo AFP. Dodal je, da je na letališču s svojo ženo in otrokoma ter da bodo kitajske oblasti njegov potni list morda izročile neposredno ameriškim oblastem, te pa bi mu nato izdale vizum za pot v ZDA.
Slepi kitajski aktivist je v nemilost pri kitajskih oblasteh padel, ko je razkril, da so funkcionarji v pokrajini Šangdong pri izvajanju kitajske politike enega otroka 7.000 žensk prisilili v umetno prekinitev nosečnosti.
Obtožili so ga "oviranja prometa in poškodovanja lastnine" ter ga obsodili na štiri leta zapora, ki jim je sledil hišni pripor. Telesno in duševno nasilje je trpela tudi aktivistova družina, saj so njegovo ženo hudo pretepli, hčeri pa za nekaj časa prepovedali obiskovati šolo.
Čen je konec aprila pobegnil iz hišnega pripora in se zatekel na ameriško veleposlaništvo v Pekingu. Po šestih dneh se je zaradi groženj družini predal kitajskim oblastem. Za CNN je dejal, da so njegovo ženo za dva dni privezali na stol in ji grozili s smrtjo. Čen je še izrazil razočaranje nad ameriškimi oblastmi, ki da so ga ves čas spodbujale, naj zapusti veleposlaništvo. Odšel je po dogovoru ZDA s Kitajsko, da njega in njegove družine ne bodo nadlegovali, ampak da bodo lahko živeli v miru.
A Čen si je kmalu premislil in izrazil željo, da bi zapustil Kitajsko. Washington je izrazil pripravljenost, da Čenu pomaga, zanj pa se je zavzela tudi ameriška državna sekretarka Hillary Clinton. Kitajske oblasti so v uradnem stališču dejale, da lahko Čen tako kot drugi kitajski državljani odide na študij v tujino.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje