Funkcijo predsedovanja bo Slovenija opravljala v najbolj živahnem mesecu, saj se septembra na splošni razpravi Generalne skupščine v New Yorku zbere večina svetovnih voditeljev. Zaradi nedelje in ponedeljkovega praznika v ZDA bo v praksi Slovenija predsedovanje prevzela šele v torek, ko bo med drugim preostalim članicam Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN) predstavila program dela. Medtem se je posebni predstavnik Slovenije Samuel Žbogar že preselil v pisarno predsedujočega.
Žbogar je ob predstavitvi predsedovanja pretekli teden zatrdil, da je program dela usklajen. To je rutinsko delo, a želi Slovenija vnesti tudi svoje poudarke. V ospredju programa bo med drugim vloga Varnostnega sveta pri spopadanju z regionalnimi konflikti, je povedala zunanja ministrica Tanja Fajon.
"Vsak bo lahko iz svojega regionalnega konteksta naslovil svojo konfliktno situacijo, predvsem pa vprašanje, kakšno vlogo ima lahko tu in kaj več lahko naredi VS," je pojasnila. Kot je za Radio Slovenija poročala Sandra Krišelj, je VS ZN-a trenutno talec partikularnih interesov velesil – resolucije o Gazi in Sudanu se ne izvajajo, regionalni konflikti se rešujejo zunaj njega, ZN pa je v zadnjem času celo tarča vse številnejših verbalnih napadov, zato bo Slovenija med drugim poudarjala načelo spoštljivosti.
Glavni dogodek bo razprava, ki jo bo 25. septembra vodil premier Golob
Osrednji dogodek enomesečnega predsedovanja bo odprta razprava na visoki ravni z naslovom Voditeljstvo za mir, ki jo bo 25. septembra – med splošno razpravo ob začetku zasedanja Generalne skupščine ZN-a – vodil premier Robert Golob. Na njej naj bi govorili o relevantnosti VS ZN-a v vse bolj razdeljenem svetu.
"Krmilo varuha mednarodnega miru in varnosti prevzemamo v zahtevnem obdobju. V času, ko se zdi, da je vse manj uspešen pri reševanju konfliktov in je njegova vloga omejena, čeprav še vedno nepogrešljiva," je ob prevzemu predsedovanja sporočil Golob, ki med drugim pričakuje, da bo razprava ponudila odkrito izmenjavo mnenj in refleksijo o vlogi VS ZN-a.
Pravice žensk v Afganistanu in izraelske naselbine na Zahodnem bregu
Ta mesec naj bi VS ZN-a predvidoma potrdil resolucijo o podaljšanju mandata posebni koordinatorki ZN-a za humanitarno pomoč Gazi Sigrid Kaag oz. njenemu nasledniku. Ministrica Fajon bo medtem najprej vodila razpravo o Afganistanu, na kateri bo poudarek na pravicah žensk, konec meseca pa zaprto zasedanje z voditelji Arabske lige.
Na sporedu bo še redno zasedanje o izraelskih naselbinah na Zahodnem bregu, najverjetneje pa se obeta tudi kakšno izredno zasedanje, na primer o razmerah na Bližnjem vzhodu.
Obenem si bo Slovenija prizadevala omiliti nesoglasja vsaj na osebni ravni veleposlanikov s t. i. sofa-talks – neformalnimi srečanji brez agende, ki jih je pred kratkim oživila Kitajska, nadaljevala pa Rusija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje