Zadnje slovo od nadškofa Krizostoma II. Foto: Reuters
Zadnje slovo od nadškofa Krizostoma II. Foto: Reuters

Krizostom II. je eno najstarejših Cerkva na svetu vodil od leta 2006 do ponedeljkove smrti. Umrl je v starosti 81 let zaradi raka na jetrih. Odprto krsto z umrlim nadškofom so danes položili v kripto pod nikozijsko katedralo.

Na pogrebu se je nadškofu poklonil tudi ekumenski patriarh Bartolomej, častni vodja pravoslavnih Cerkva in neuradni verski voditelj približno 300 milijonov vzhodnih pravoslavcev.

"Bil je goreč zagovornik stališč ekumenskega patriarhata v času pretresov in ovir," je o Krizostomu II. dejal Bartolomej, ki je tudi nadškof Carigrajske pravoslavne cerkve.

Bartolomej je leta 2018 priznal neodvisnost Ukrajinske pravoslavne cerkve, kar je sprožilo razkol z največjo, Rusko pravoslavno cerkvijo. Ciprska cerkev je bila ena izmed štirih od skupno 15 pravoslavnih Cerkva, ki so priznale neodvisnost ukrajinskih pravoslavcev.

Krizostom II. je priznanje ukrajinske Cerkve leta 2020 dosegel kljub nasprotovanju vplivnih klerikov v promoskovskem vodilnem organu ciprske Cerkve.

Letos je tudi izrazil odkrito nasprotovanje ruski agresiji na Ukrajino.

Največji reformator po srednjem veku

Z leve: grška predsednica Katerina Sakelaropulu, patriarh Bartolomej in ciprski predsednik Anastasiades. Foto: Reuters
Z leve: grška predsednica Katerina Sakelaropulu, patriarh Bartolomej in ciprski predsednik Anastasiades. Foto: Reuters

"Ohranil je položaj ciprske Cerkve kot avtokefalne, stran od kakršnega koli zunanjega vpliva ali odvisnosti," je na pogrebu poudaril ciprski predsednik Nicos Anastasiades. Krizostom II. velja za največjega reformatorja ciprske Cerkve v zadnjih stoletjih.

Prvič po srednjem veku je namreč obnovil popolno neodvisnost odločanja Cerkve o ključnih vprašanjih, kar je dosegel s krepitvijo svete sinode, obnovitvijo starih škofij in posvetitvijo novih škofov ter s pripravo in sprejemom nove ustave. Prej je morala ciprska Cerkev poklicati škofe iz drugih Cerkva, da bi obravnavala večja vprašanja.

Homofobna in protimigrantska stališča

"Imel sem čast spoznati hierarha, ki se ni obotavljal neposredno izraziti svojega mnenja, tudi če je to sprožilo nezadovoljstvo sogovornika ali dela družbe," je na pogrebu po poročanju portala Ekathimerini še poudaril predsednik Anastasiades.

Krizostom II. je s svojimi stališči, izjavami in dejanji tudi res večkrat razburil javnost in cerkvene voditelje. Leta 2014 je ciprske politike pozval, naj obsodijo homoseksualnost, in vlade po svetu obtožil, da povzročajo "padanje moralne integritete", ko dovolijo poroke istospolnih partnerjev. Nasprotoval je tudi prebežnikom iz Afrike in jih označil za "vsiljivce, ki ne sodijo na otok".

Koruptivnemu podjetniku iz Malezije priskrbel potni list

Pri njegovem vodenju Cerkve so se prepletali različni poslovni interesi, od pivovarne pa do trgovanja z nepremičninami. V verjetno največjem škandalu pa je priznal, da je uporabil svojo moč in pomagal goljufivemu poslovnežu iz Malezije Jho Lowu pridobiti ciprski potni list. Krizostom II. je sicer trdil, da je deloval v dobri veri in ni vedel, da je malezijski podjetnik, proti kateremu so v domovini že potekale številne preiskave korupcije, na begu.