Kandidata imata na voljo dva tedna za prepričevanje volivcev. Foto: EPA
Kandidata imata na voljo dva tedna za prepričevanje volivcev. Foto: EPA
Boris Tadić
Tadić je prepričan, da mu zmaga v drugem krogu ne uide. Ali se bo to res zgodilo, je odvisno tudi od glasov, ki jih je dobil Velimir Ilić, ki ga podpirata srbska pravoslavna cerkev in stranka Vojislava Koštunice. Foto: EPA
Takole je Nikolić v svojem štabu proslavil zmago v prvem krogu. Foto: EPA

Kar zadeva mene, ne bom dovolil, da bi v Srbiji zavladale zle misli, ne bom dovolil, da bi bil premier Vojislav Šešelj ali da bi predsednik postal Nikolič. Ta zmaga 3. februarja bo zgodovinska.

Tadić vabi volivce na drugi krog volitev

Volila sem za boljšo prihodnost, za Nikolića.

Volivka iz beograjskega predmestja
Srbske volitve
Srbi so množično odhajali na volišča. Analitiki napovedujejo, da bo v drugem krogu volilna udeležba še višja. Foto: EPA
V drugi krog Nikolić in Tadić

Na volitvah, ki jih je zaznamovala presenetljivo visoka, kar 61,27-odstotna volilna udeležba, je Nikolić kot kandidat Srbske radikalne stranke dobil 39,96 odstotka glasov, Tadić, predsednik Demokratske stranke, pa je zbral 35,41 odstotka glasov. V drugem krogu volitev se bosta pomerila 3. februarja.

Volilne napovedi Centra za svobodne volitve in demokracijo (Cesid) so zelo podobne rezultatom Republiške volilne komisije Srbije (RVKS). Na tretjem mestu naj bi bil Velimir Ilić iz stranke Nova Srbija s 7,41 odstotka glasov (RVKS 7,45 odstotka), sledila pa naj bi Milutin Mrkonjić s podporo socialistov s 5,97 odstotki (RVKS 5,96 odstotka) in predsednik Liberalnih demokratov Čedomir Jovanović s 5,35 odstotka glasov (RVKS 5,39). Drugi kandidati naj bi skupaj dobili okoli šest odstotkov podpore.

Po 99 % preštetih glasov:
Nikolić 39,96%
Tadić 35,41%
Ilić 7,41%
Mrkonjić 5,97%
Jovanović 5,35%

ostali kandidati: skupaj 6 odstotkov
Vir: RVKS

Nikolić napoveduje spremembe

"Hvaležen sem Srbiji za ta dan, to je dan, poln demokracije. Srbija je pokazala željo po spremembi. Kampanja je bila težka. Ustvarili smo podlago za drugi krog, spremembam pa še nikoli nismo bili bližje. Čestitam vsem protikandidatom, ker so se v glavnem obnašali pošteno. Srbijo želim povesti na boljšo pot in zahvaljujem se vsem, ki so mi pomagali. Jutri zjutraj gremo v drugi krog. Ta bo odločilen. Nihče nas ne more ustaviti. Tiste, ki so me podprli, pozivam, naj ne ostajajo doma niti 3. februarja," je po razglasitvi prvih izidov dejal Nikolić, ob njem pa je bila tudi zmagovalka lanske Evrovizije Marija Šerifović. Nikolić je najmočneje zmagal na Kosovu, kjer je zanj glasovalo kar 56,5 odstotka glasov, medtem ko jih je Tadić tam prejel le 25,9 odstotka.

Komu podpora nekaterih poražencev?
Glasovi Ilića (9,7 %): še ni znano
Glasovi Mrkonjića (6,1%): Nikoliću
Glasovi Jovanovića (5,6 %): Tadiću

Tadić prepričan o svoji zmagi

"V vsakem primeru se zahvaljujem vsem državljanom. Sem optimističen in popolnoma prepričan o zmagi v drugem krogu. V košarkarskem žargonu lahko rečem, da se igrajo podaljški. Začenjamo z ničle, tisti, ki so do zdaj še razmišljali, naj pridejo na volitve in izrazijo svojo voljo. 3. februarja bo po mojem mnenju priložnost, da se še enkrat odloči, da osvojimo boljše življenje, boljše plače in pokojnine, večjo varnost, da osvojimo Evropo s svojimi talenti, sposobnostmi, nacionalnimi in državljanskimi potenciali. Kar zadeva mene, ne bom dovolil, da bi v Srbiji zavladale zle misli, ne bom dovolil, da bi bil premier Vojislav Šešelj ali predsednik postal Nikolič. Ta zmaga 3. februarja bo zgodovinska. Ne bomo opustili boja za Kosovo. Prepričan sem, da se bomo odločili za evropsko prihodnost," pa je po objavi prvih izidov dejal dozdajšnji predsednik Tadić.

Udeležba presegla pričakovanja
Volilna udeležba je bila po podatkih RVKS-ja kar 61,27-odstotna, kar je največ po oktobru 2000. Na prejšnjih predsedniških volitvah je svoj glas oddalo 47 odstotkov volivcev. O večjih kršitvah volilnega molka oziroma o drugih kršitvah volilnih pravil RVKS ni poročal.

Uradni rezultati volitev bodo znani v četrtek zvečer.

Kosovo v središču predvolilne kampanje
Tokratne predčasne predsedniške volitve so izjemno pomembne, saj bo izbrani kandidat vodil Srbijo v zelo občutljivem času, ko čakajo na razglasitev neodvisnosti Kosova. V središču predvolilne kampanje je tako stalo Kosovo, vsi kandidati razen Čedomirja Jovanovića pa ostro nasprotujejo neodvisnosti te srbske pokrajine.

Poleg Tadića, Nikolića, Ilića, Mrkonjića in Jovanovića so se za mesto predsednika države potegovali še Jugoslav Dobričanin, podpredsednik Reformistične stranke, Milanka Karić kot predstavnica gibanja Moč Srbije, Marjan Rističević, ki se predstavlja kot skupni kandidat Narodne kmečke stranke in Združene kmečke stranke, ter Ištvan Pastor.

Tadić za Evropo, Nikolić za Kosovo
ZDA in Evropska unija so podprle Tadića in si zaželele njegove zmage, saj naj bi bil po njihovem mnenju proevropski politik edini, ki bi se znal postaviti proti morebitnemu nacionalističnemu in emocionalnemu srbskemu odgovoru na neodvisnost Kosova. Prav tako je Tadić največji zagovornik srbskega približevanja Evropi in si želi, da bi Srbija dobila status kandidatke še pred koncem leta.

Nikolić pa ima podporo ljudi, saj je njegova stranka na zadnjih dveh parlamentarnih volitvah dobila največ glasov, a ni mogla oblikovati vlade. Nikolić je v središče svoje kampanje postavil Kosovo, prepričan pa je, da je "EU Srbijo ponižal do te mere, da ji želi zdaj odvzeti Kosovo".

Malo tujih opazovalcev
Volitve je spremljalo tudi 23 opazovalcev Ovseja in Medparlamentarne skupščine Skupnosti neodvisnih držav ter opazovalci z ameriškega in britanskega veleposlaništva.

K. T./M. R./B. T.

Kar zadeva mene, ne bom dovolil, da bi v Srbiji zavladale zle misli, ne bom dovolil, da bi bil premier Vojislav Šešelj ali da bi predsednik postal Nikolič. Ta zmaga 3. februarja bo zgodovinska.

Tadić vabi volivce na drugi krog volitev

Volila sem za boljšo prihodnost, za Nikolića.

Volivka iz beograjskega predmestja
V drugi krog Nikolić in Tadić