Ekonomist Joseph Stiglitz se je strinjal z oceno vlagatelja Georgea Sorosa, ki je v nedeljo dejal, da se evropski voditelji sploh ne zavedajo resnične težave, ki je evro in EU pahnila v krizo, zato so se tudi reševanja krize lotili z napačnega konca: ''Teže dolga ne morete zmanjšati tako, da še bolj oslabite gospodarstvo, ravno nasprotno, gospodarstvo morate okrepiti,'' je dejal Soros.
Rešitev iz krize - evropska bančna unija
A izjavo milijarderskega vlagatelja in špekulanta je zdaj podkrepil še Nobelov nagrajenec za ekonomijo. Ta je izrazil ostro kritiko Evropski centralni banki (ECB), ki v sredo, kljub vnovičnemu poglabljanju krize, ni sprejela novih protikriznih ukrepov. Po njegovih besedah je to odločilen kazalnik, da se evropski voditelji ne zavedajo dinamike tržnih sil.
Stiglitz trdi, da je edina rešitev za težave na evrskem območju, prepričati Nemčijo, da privoli v evropsko bančno unijo. "Ne moremo se zanašati na špansko vlado, da reši španske banke. To mora storiti evropski bančni sistem, tako da bodo evropske finance podprle vse banke v Evropi," je dejal in dodal, da evropski voditelji še niso prišli tako daleč.
Če ne bo evropske bančne unije, potem Španci ne bodo imeli nobenega razloga, da svoj denar obdržijo v španskih bankah. Šli bodo pač v močnejše nemške banke, kar ustvarja začaran krog: "Če ne bo resnično evropskega finančnega sistema, potem bo sistem zelo hitro propadel. Doslej so naredili le toliko, da so zadeve ostale nad vodo. Mislim pa, da smo blizu trenutka, ko dodaten odmerek zdravila ne bo več pomagal," je dejal.
Krugmann: Evropejci so naredili napako, ker so ustvarili skupno valuto brez skupne vlade.
V duhu kritike varčevalnih ukrepov in spodbude gospodarske rasti je svoj lonček pristavil tudi sloviti ameriški ekonomist Paul Krugmann, ki je izdal novo knjigo End this Depression now! (Končajte depresijo zdaj!): ''Predstavljajte si, da je Španija Florida. Po poku velikega nepremičninskega balona, znižanju dohodkov in izbruhu krize je Washington Floridi še vedno pošiljal socialno pomoč. Floridi je samodejno pripadla dodatna pomoč. Španiji pa ne. Evropejci so naredili napako, ker so ustvarili skupno valuto brez skupne vlade.''
Krugmann, ki je tudi sicer velik nasprotnik varčevalnih ukrepov, vidi nastalo gospodarsko krizo bolj kot ne v politični luči: ''Komu bomo prodajali? Jaz vam, vi meni. Jaz bom služil z vašo porabo in vi z mojo. Če bomo vsi hkrati varčevali, bomo vsi ob dohodek. Če bomo skušali odplačevati posojila z zategovanjem pasu, se bo začel zmanjševati dohodek in bomo v še hujših težavah.''
"Spremembe mora zahtevati javnost"
Po njegovem bo spremembe v prihodnosti lahko realizirala le širša javnost, ki bo morala zahtevati spremembe: ''Javnost mora reči, da je to nesprejemljivo. Vemo, kaj je treba narediti, več bi lahko ukrenili. Številni poudarjajo, da je treba zajeziti množično brezposelnost in trpljenje.''
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje