Švedska desna vlada je sporočila, da bo otežila dostop do socialne pomoči priseljencem, ki niso iz držav članic EU-ja ali Evropskega gospodarskega prostora, s tem želijo odvrniti pribežnike od prihoda v državo in bolje integrirati tiste, ki pridejo.
Manjšinska vlada švedskega premierja Ulfa Kristerssona je ob nastopu mandata pred letom dni obljubila, da se bo spopadla z izzivom migracij in kriminalom. V zadnjih desetletjih je država sprejela številne priseljence, a je imela težave z integracijo.
"Od leta 2012 se je na Švedsko preselilo več kot 770.000 ljudi iz držav zunaj Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora (EEA)," so v mnenjskem članku v časopisu Dagens Nyheter danes zapisali vodje strank tričlanske koalicije in skrajno desnih Švedskih demokratov (SD).
Opozorili so, da je tovrstno priseljevanje z načinom integracije, ki ni nič zahtevalo in veliko dalo, ustvarilo razdeljeno Švedsko. V prispevku so opozorili na segregacijo, brezposelnost, slabe šolske rezultate in pomanjkanje skupnih švedskih vrednot. Po njihovem prepričanju ima Švedska veliko težavo z v tujini rojenimi ljudmi, ki so brezposelni in živijo od socialne pomoči.
V prispevku politiki sicer niso navedli uradnih podatkov niti niso podali informacij o številu državljanov, ki živijo od socialne pomoči.
Vlada namerava sprejeti reforme, po katerih se bodo morali neevropski priseljenci naučiti švedsko in najti zaposlitev. Prav tako jim bodo omejili dostop do socialne pomoči, saj ne bodo upravičeni do več različnih oblik pomoči, obenem pa bodo morali nekaj časa bivati v državi, preden bodo lahko upravičeni do te pomoči.
Priseljenski delavci iz Tunizije
Italija, v katero je letos prispelo že več kot 133.000 prebežnikov, od tega več kot 90 odstotkov iz Tunizije, se je zavezala, da bo iz te države sprejela 4000 delavcev v skladu z dogovorom, ki ga je Rim sklenil s Tunisom za lajšanje migracijskega pritiska, s katerim se v zadnjem času spopada država na severu Afrike.
Dogovor predvideva redne migracijske kanale za "kvalificirane delavce", ki želijo priti v Italijo, ta pa bo Tuniziji pomagala v njenem boju proti tihotapcem z ljudmi in pri ustvarjanju zaposlitvenih možnosti za mlade.
"Tunizija je izpostavljena močnemu migracijskemu pritisku, zlasti iz podsaharskih držav, in je prva država za repatriacijo iz Italije," je zapisano v sporazumu, kjer je pojasnjeno, da so doslej letos vrnili 1615 pribežnikov.
Italijanski notranji minister Matteo Piantedosi je v torek pozval Evropsko unijo, naj sprejme dogovor o podpori prizadevanjem Tunizije za zaustavitev odhodov prebežnikov s čolni po Sredozemskem morju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje