Policista naj bi smrtno ranila puščica, medtem ko je skušal razmejiti zemljo v Loliondu, ki meji na narodni park Serengeti, poroča Guardian.
Kot navajajo odvetniki tanzanijske koalicije za človekove pravice, je bila skupina masajskih voditeljev aretirana 9. junija, ko so jo poklicali na pogovore z okrožnim inšpektorjem glede vladne odločitve, da se Masaje umakne z zemlje. Moške so obtožili hujskanja skupnosti, jih aretirali in prepeljali v zapor v Arušo, kjer so bili pridržani teden dni brez dostopa do pravne pomoči.
16. junija so moške pripeljali pred sodišče in jih formalno obtožili umora, skupaj s še desetimi možmi, aretiranimi prejšnji teden.
Odvetnik moških, Paul Kisabo, je obtožbe označil za politično motivirane, njihov namen pa je zastrašiti Masaje, saj so polovico njegovih strank aretirali še pred ubojem policista. “Preprosto vse skupaj ne zdrži vode," je dejal in ob tem dodal, da meni, da bo vlada obtožbe nazadnje ovrgla.
V Loliondu več kot 70.000 Masajem grozi deložacija. Proti temu se borijo že od leta 2012, a so bili prejšnji poskusi, da bi jih prisilili v selitev, zatrti.
Pripadniki skupnosti pravijo, da so januarja odkrili, da so se ponovno okrepila prizadevanj, da se jih izseli s 1500 kvadratnih kilometrov prostranega ozemlja, ki ga skušajo spremeniti v luksuzni naravni rezervat, s katerim bo upravljala družba iz Združenih arabskih emiratov.
V začetku junija so v Loliondo prispele vojaške in paravojaške sile, da bi ozemlje zamejile.
Prizadevanja po izselitvi "izjemno nasilna"
Sodišče Vzhodne Afrike naj bi v sredo razsodilo o lastništvu zemlje, a so odločitev preložili na september. Primer je leta 2017 vložila skupina iz štirih vasi Lolionda. Leta 2018 je sodišče izdalo začasni odlok, s katerim je do končne razsodbe prepovedalo vladi kakršno koli upravljanje z zemljo.
“Vlada je ukrepala naglo, da bi prehitela kakršnokoli razsodbo nam v prid," je povedal Samuel Nangiria, masajski pastir in aktivist iz Lolionda, ki je potem, ko so izbruhnili protesti, prebegnil v Kenijo.
Kot je še dejal, so zadnja prizadevanja po deložaciji "izjemno nasilna", okoli 2100 Masajev pa je v strahu za svoja življenja pobegnilo v sosednjo Kenijo, kjer so našli zatočišče pri tamkajšnjih obmejnih masajskih skupnostih. Prav tako so v Keniji v tamkajšnjih bolnišnicah oskrbeli 31 pripadnikov tanzanijskih Masajev, saj se bolnišnice v Tanzaniji običajno obrnejo na policijo po zeleno luč, preden lahko oskrbijo strelne rane.
Prejšnji petek so se kenijski Masaji v Nairobiju zbrali na mirnem protestu, ki pa se je predčasno zaključil z aretacijo organizatorjev, ki niso imeli ustreznih dovoljenj. Eden od masajskih voditeljev je povedal, da so se na shodu zbrali, da bi tako izrazili solidarnost s tanzanijsko skupnostjo.
“Kar se tiče masajske skupnosti, nimamo meje med Kenijo in Tanzanijo. Prehajamo iz ene države v drugo, odvisno od tega, kje so pašniki bolj zeleni, oni pa, kadar imamo pri nas več dežja, tako, da imamo veliko interakcije in nas je res prizadelo, ko smo slišali, kaj se dogaja v Loliondu.”
Vlada vztraja, da namerava spremeniti namembnost le 1500 kvadratnih kilometrov zemlje, ostalo pa prepustiti Masajem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje