"Zločini sionističnega režima so presegli mejo, kar bi lahko tudi druge prisililo k ukrepanju. Washington nas poziva, naj ne storimo ničesar, sami pa še naprej odločno podpirajo Izrael," je v nedeljo v objavi na omrežju X zapisal Raisi.
Izraelske sile nadaljujejo silovito bombardiranje Gaze, ki je sledilo napadom palestinskega oboroženega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra, v katerih je umrlo najmanj 1400 ljudi. V izraelskih vojaških operacijah je bilo medtem po podatkih zdravstvenega ministrstva v Gazi ubitih že več kot 8000 Palestincev, od tega skoraj polovica otrok.
Nasilje izraelskih sil je sprožilo ostre odzive v več državah muslimanskega sveta, tudi v Iranu. Razmere so se zaostrile po večjem delu Bližnjega vzhoda – na izraelsko-libanonski meji se obstreljujejo izraelske sile in proiransko gibanje Hezbolah, posamezni incidenti in spopadi pa so izbruhnili tudi med milicami s podporo Irana in ameriško vojsko v Iraku in Siriji.
"ZDA pošiljajo sporočila Osi odpora, vendar so na bojišču dobile jasen odgovor," je še sporočil Raisi. Os odpora se nanaša na mrežo uporniških oboroženih gibanj na Bližnjem vzhodu, ki jih podpira Iran. Poleg libanonskega Hezbolaha, jemenskih hutijevskih upornikov in šiitskih milic v Iraku in Siriji je del mreže tudi palestinski Hamas, navajata francoska tiskovna agencija AFP in britanski BBC.
"Iran meni, da je naša dolžnost podpirati uporniške skupine, vendar so te skupine neodvisne pri svojih mnenjih, odločitvah in dejanjih. ZDA dobro poznajo naše trenutne zmogljivosti in vedo, da jih je nemogoče premagati," je iranski predsednik dejal v sobotnem intervjuju za katarsko medijsko mrežo Al Džazira.
Amirabdolahian: Iran si ne želi širitve vojne
Iranski zunanji minister Hosein Amirabdolahian je v četrtek v nagovoru Generalne skupščine ZN-a v New Yorku prav tako obsodil podporo Zahoda Izraelu in ob tem posvaril ZDA, da bodo plačale ceno, če "Izrael ne preneha z genocidom v Gazi". Iran, ki tako vojaško kot finančno podpira Hamas, sicer vztraja, da ni neposredno udeležen v konfliktu.
V nedeljo je Amirabdolahian v pogovoru za CNN zatrdil, da si Iran ne želi širitve vojne, ob tem pa zavrnil trditve o njegovi neposredni povezanosti s Hamasovim napadom na Izrael.
"Vedno smo politično, medijsko in mednarodno podpirali Palestino. Tega nikoli nismo zanikali," je dejal. "To je resnica, toda v povezavi s to operacijo, imenovano nevihta Al Aksa, ni bilo nobene povezave med Iranom in operacijo Hamasa, ne moje vlade ne dela moje države," je dejal.
Amirabdolahian je dejal, da je povezovanje Irana s katerim koli napadom v regiji, če so tarča interesi ZDA, brez predložitve dokaza "popolnoma napačno".
Po njegovih besedah so prebivalci v regiji jezni, a ne prejemajo ukazov od Irana, ampak delujejo v skladu z lastnimi interesi. "Tudi to, kar se je zgodilo, je povsem palestinska stvar," je dejal.
Amirabdolahian se je danes po telefonu pogovarjal s savdskim kolegom Faisalom bin Farhanom Al Saudom, potem ko sta Teheran in Riad po letih ohlajenih odnosov marca začela obnavljati vezi. Med drugim sta razpravljala o razmerah v Gazi, ki sta jih označila za nevarne, in pomenu mednarodne skupnosti v okviru zaščite tamkajšnjih civilistov, je sporočilo savdsko zunanje ministrstvo.
Savdska Arabija je sicer pred kratkim začela tudi normalizacijo odnosov z Izraelom, vendar je proces zbliževanja po začetku izraelskega obleganja in obstreljevanja Gaze do nadaljnjega prekinila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje