Teksačane je izučila usoda New Orleansa. Foto: EPA
Teksačane je izučila usoda New Orleansa. Foto: EPA

Molimo, da ne bo šlo za uničujoči orkan, toda pripravljeni moramo biti na najhujše.

Predsednik ZDA George W. Bush
Rita naj bi grozila Teksasu. Foto: EPA
Kubanski fant opazuje valove, ki spremljajo orkan Rito.
ZDA se dobre tri tedne po Katrini ponovno pripravljajo na prihod orkana. Foto: EPA
Otočje Keys po nevihti
Večje škode Rita na floridskih otokih ni povzročila. Foto: EPA

Spremljajoči vetrovi dosegajo hitrosti okoli 225 kilometrov na uro, proti ameriški obali pa se orkan premika s hitrostjo okoli 22 kilometrov na uro. Strokovnjaki predvidevajo, da bo orkan obalo Teksasa blizu mesta Galveston dosegel v petek ali soboto, spremljali pa ga bodo obilno deževje in valovi.

Oblasti v ameriškem Houstonu in Galvestonu nameravajo zaradi orkana in nevarnosti poplav začasno evakuirati okoli milijon ljudi. Župan Houstona Bill White je prebivalce nižje ležečih delov mesta in poplavam izpostavljene okolice pozval, naj v četrtek začasno zapustijo svoje domove.

Šole bodo v četrtek in petek ostale zaprte, oblasti pa so delodajace pozvale, naj svojim delavcem v času nevarnosti omogočijo dopust.

V pričakovanju konca tedna


Rita naj bi obalo ZDA dosegla v Galvestonu, le nekoliko južneje od teksaškega velemesta. V Galvestonu so že ukazali prisilno evakuacijo domov za ostarele in podobnih ustanov.

Evakuirali so tudi naftne ploščadi v Mehiškem zalivu, potem ko so ravnokar začele normalizirati proizvodnjo po orkanu Katrina. Zaradi tega je ponovno (za 1,45 na 67,65 dolarja na sod) poskočila cena ameriške nafte vrste light crude.

Vojska je medtem že odpoklicala letalonosilko Iwo Jima in druge ladje, ki se mudijo v Mehiškem zalivu, potem ko so prišle na pomoč pri odpravljanju posledic Katrine konec preteklega meseca. Trgovci na ogroženih področjih poročajo, da ljudje kupujejo velike količine hrane in drugih nujnih potrebščin.

Bo dosegla peto stopnjo?
Že ponoči je Rita dosegla otočje Florida Keys, kjer pa ni povzročila večje škode. Zaradi orkana so na Kubi evakuirali 230.000 ljudi.

Vremenoslovci napovedujejo, da bi Rita na poti preko zaliva lahko dosegla tudi peto stopnjo na orkanski lestvici, nato pa podobno kot Katrina pred obalo nekoliko oslabela. Še vedno pa bo to vsaj orkan tretje kategorije, opozarjajo.

Spet ogrožen New Orleans?
Orkan zbuja precej pozornosti, ker za zdaj ni mogoče napovedati, ali bi lahko celo dosegel območja, ki jih je zelo prizadel orkan Katrina. Ameriške oblasti so zaradi tega začasno ustavile vračanje prebivalcev New Orleansa, okoli 500 avtobusov pa je ljudi, ki so se že vrnili, spet odpeljalo na varno.

Del mesta je namreč še vedno pod vodo, črpalke, s katerimi prečrpavajo vodo, pa delajo le s 40-odstotno močjo. Oblasti napovedujejo, da bi popravljeni nasipi ob divjanju še enega orkana zagotovo spet popustili. Zato so že začeli evakuacijo okoli 1.100 ljudi, ki so bili do zdaj nastanjeni v dveh tamkajšnjih centrih za evakuirance.

Župan mesta Ray Nagin je dejal, da so zdaj veliko pametnejši in previdnejši, saj je orkan Katrina mestu zadal bolečo lekcijo. Oblasti v Lousiani so sicer sporočile, da je število žrtev povzpelo na 799, tako da je skupno število žrtev po Katrini že doseglo številko 1.037.

Bush moli zaradi orkana
Precej bolj podrobno kot v primeru Katrine se za gibanje Rite zanima tudi ameriški predsednik George Bush. "Molimo, da ne bo to uničujoč orkan, toda pripravljeni moramo biti na najhujše" je dejal. Predsednik je guvernerju Floride, svojemu bratu Jebu Bushu, že obljubil zvezno pomoč pri odpravljanju posledic Rite. Florido je v zadnjih 13 mesecih prizadelo že 13 orkanov.

Največ hudih neviht po letu 1933
Letošnja orkanska sezona je ena najhujših v zadnjih stotih letih. Rita je že 17. nevihta na območju, ki si je zaradi moči prislužila lastno ime, kar je največ po letu 1933, ko so z imeni označili 21 tropskih neviht in orkanov. Orkanska sezona naj bi se končala šele konec novembra.

Molimo, da ne bo šlo za uničujoči orkan, toda pripravljeni moramo biti na najhujše.

Predsednik ZDA George W. Bush