Združeni narodi na podlagi poročila ocenjujejo - pripravil ga je Černobilski forum - da je število ljudi, ki so verjetno umrli ali bi v prihodnosti lahko umrli za posledicami radioaktivnega sevanja iz jedrske elektrarne Černobil, približno 4.000.
Ta številka vključuje 47 delavcev, t. i. likvidatorjev, ki so takoj po nesreči izvajali nujne ukrepe in so leta 1986 umrli zaradi akutnega radiacijskega sindroma ali poznejših zdravstvenih posledic, in devet otrok, ki so umrli za posledicami raka na ščitnici. Drugih 3.940 naj bi v prihodnje umrlo zaradi rakavih in drugih obolenj, povezanih s sevanjem.
Številko Černobilskega foruma, torej skupaj okrog 9.000 umrlih, zavrača organizacija Greenpeace, ki v svojem poročilu navaja, da je ali še bo za različnimi oblikami raka zbolelo 270.000 ljudi, od tega jih bo 93.000 umrlo. Greenpeace obtožuje Černobilski forum, da s smešno nizko številko namerno zavaja javnost in skuša omiliti posledice največje jedrske nesreče v zgodovini.
Onesnažena območja
Iz oblaka, ki se je dvigal iz gorečega reaktorja, so se po velikem delu Evrope širile številne vrste radioaktivnih snovi, še posebej radioaktivni jod-131, ki najbolj povzroča nastanek raka na ščitnici, in cezij 137 s 30-letno razpolovno dobo. Najbolj so bila onesnažena območja v Belorusiji, Rusiji in Ukrajini, na katerih živi pet milijonov ljudi, povečano radioaktivnost pa so zaznali tudi v severni in zahodni Evropi in celo v ZDA.
Zaradi zelo dolge razpolovne dobe nekaterih radioaktivnih elementov je večina tamkajšnjega prebivalstva še danes izpostavljena določeni stopnji sevanja, vendar je ta nižja od tiste, ki so ji izpostavljeni nekateri prebivalci Indije, Irana, Brazilije in Kitajske, ki živijo na območju z visoko stopnjo naravnega sevanja in pri katerih ni opaziti vpliva na zdravje.
Zdravstvene posledice
Do leta 2000 je po ocenah Černobilskega foruma v treh najbolj prizadetih državah zbolelo za rakom na ščitnici okrog 4.000 ljudi, ki so bili v času nesreče otroci ali mladostniki. Devet jih je umrlo. Nekatere druge organizacije govorijo o veliko višjih številkah, vendar je natančno število zaradi različne metodologije težko določiti.
Med delavci, ki so sodelovali pri odstranjevanju posledic nesreče, so v zadnjem času zaznali več primerov levkemije, tumorjev in bolezni obtočil, še vedno pa ni dovolj dokazov o povečani pojavnosti teh bolezni pri splošnem prebivalstvu. Prav tako ni dokazov, ki bi neposredno kazali na zmanjšano plodnost moških ali žensk zaradi izpostavljenosti sevanju ali vplivali na število mrtvorojenih otrok, nepravilnosti ploda v nosečnosti in porodne zaplete.
Razgradnja reaktorja
Da bi preprečili nadaljnji izpust radioaktivnih snovi v zrak, so v nekaj mesecih po nesreči zloglasni četrti reaktor v Černobilu prekrili z zaščitno betonsko zgradbo, znano kot sarkofag. Hitrost gradnje je vodila do pomanjkljivosti, zato obstaja nevarnost, da se zaradi vlage in korozije zruši in povzroči novo katastrofo.
V prihodnjih štirih ali petih letih zato načrtujejo izgradnjo novega varnostnega plašča, ki bi prekril celoten objekt, tako da bi sedanji sarkofag lahko odstranili in dokončno razgradili poškodovani reaktor. Vrednost projekta je ocenjena na 800 milijonov dolarjev.
A. C.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje