Otroci v Siriji so izpostavljeni grozljivemu mučenju, zapiranju in ugrabitvam – tovrstne krutosti bi morale biti bolje dokumentirane, je zapisala v svojem poročilu britanska nevladna organizacija za pravice otrok Save the Children.
Zaradi državljanske vojne, ki v Siriji divja že 18 mesecev, je bilo svoje domove primorano zapustiti več deset tisoč otrok. Številnih so se grozodejstva, ki so jim bili priča, globoko dotaknila. Zapustitev doma in nastanitev v taboriščih v sosednjih državah pa je bila travmatična izkušnja za prav vsakega otroka – med drugim je skoraj vsak izmed njih izgubil najmanj enega družinskega člana.
"Sistematične zlorabe"
Organizacija za pravice otrok je poročilo zapisala na podlagi izpovedi otrok, ki so jih mučili v mestu Deraa. Nekemu 15 let staremu dečku so v šolski učilnici, ki je bila spremenjena v zapor, na roki ugašali cigaretne ogorke. Spet drugega so izpostavili električnim šokom, prostor v ujetništvu pa je moral deliti z razpadajočimi trupli drugih otrok.
Najstnik Wael pa je dejal, da je bil priča smrti šest let starega otroka, ki so ga mučitelji izstradali do smrti: "Bil sem zraven, ko je umrl. Trpel je le tri dni, potem je preprosto umrl … Ves čas je bil preplašen. Z njegovim telesom so ravnali, kot da bi bil pes."
Poziv Združenim narodom
Poročilo organizacije je bilo posredovano v javnost ravno ob začetku 67. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov (ZN), s čimer pozivajo ZN h krepitvi prisotnosti posebnih opazovalcev ZN-a v Siriji.
Posebni odposlanec ZN-a in Arabske lige za Sirijo Lakdar Brahimi je dejal, da je stanje v Siriji "ekstremno slabo in se še poslabšuje". Predstavnik organizacije pa je dejal: "Zgodbe, ki so mi jih povedali otroci, so naravnost grozljive. O mučenju so mi pripovedovali tudi deset let stari otroci. Osem let stari otroci pa so mi dejali, da so pomagali pri odstranitvi trupel iz ruševin."
Združeni narodi so v zadnjem poročilu zapisali, da je bilo od marca 2011 v Siriji ubitih najmanj 20.000 ljudi. V sosednje države je zbežalo okoli 260.000 ljudi, svoje domove pa je moralo zapustiti okoli 1,2 milijona ljudi, še dober milijon več pa jih potrebuje humanitarno pomoč.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje