Napoveduje se enostranska razglasitev neodvisnosti Kosova. Foto: EPA
Napoveduje se enostranska razglasitev neodvisnosti Kosova. Foto: EPA
Ameriški vojaki na Kosovu
Nato je pripravljen imeti vlogo na Kosovu tudi v prihodnosti - to dokazuje 19.000 vojakov zveze. Foto: EPA
Vuk Jeremić
Srbski zunanji minister je dejal, da bodo v primeru razglasitve neodvisnosti Kosova uporabili vsa politična, diplomatska, pravna in gospodarska sredstva. Foto: EPA
Ministri Nata o Kosovu

V poročilu trojke, v kateri sodelujejo predstavniki EU-ja, Rusije in ZDA, piše, da so bili štirimesečni pogovori neuspešni, vendar koristni, saj sta se srbska in albanska stran zavezali, da se bosta vzdržali nasilja. Trojka v poročilu, ki ga je predala generalnemu sekretarju ZN-a Banu Ki Munu, ni predlagala nobenih priporočil za nadaljnje reševanje statusa Kosova. Varnostni svet ZN-a bo o poročilu pogajalske trojke razpravljal 19. decembra.

Rupel: Izčrpane vse možnosti
V pogovorih Beograda in Prištine o prihodnjem statusu Kosova so bile izčrpane vse možnosti za sporazum, je prepričan Dimitrij Rupel. Vodja slovenske diplomacije je po razpravi zunanjih ministrov EU-ja in Nata dejal, da je najpomembneje zagotoviti enotnost v obeh povezavah, in dodal, da je treba postoriti še marsikaj, vendar konkretnih korakov ni pričakovati pred predsedniškimi volitvami v Srbiji.

Po Ruplovih besedah še ni prišel čas, da bi se morale države odločiti o statusu Kosova. Ob tem je opozoril, da ni prostora za enostranske odločitve in korake. ZDA so v četrtek napovedale, da bodo s priznanjem Kosova počakale na EU.

Uporaba sile ne pride v poštev
Svetovalec srbskega premierja Vojislava Koštunice, Aleksandar Simić, je na srbski televiziji RTS sicer izjavil, da je vojna zakonito pravno sredstvo. Čeprav ni nobene druge možnosti, pa je srbski zunanji minister Vuk Jeremić zagotovil, da se v primeru morebitne razglasitve neodvisnosti Kosova nikakor ne bodo zapletli v vojaški spor z Natom. Ob tem obžaluje, da takšne pripravljenosti na vsa sredstva, razen sile, ni videti pri kosovskih Albancih.

V srbskih medijih in na spletnih forumih so se v zadnjem tednu razširile govorice o pozivih za mobilizacijo in vojaške vaje, zato so nekateri že začeli namigovati, da se Srbija pripravlja na vojno. Na spletni strani srbskega ministrstva za obrambo piše, da gre za redne pozive rezervistom v letošnjem in prihodnjem letu, kar je posledica organizacijskih sprememb v srbski vojski.

Nato ostaja na Kosovu
Zunanji ministri zveze Nato in EU-ja so na zasedanju v Bruslju dosegli soglasje, da bo zavezništvo na Kosovu ohranilo svoje sile. V krizni pokrajini tako ostaja 17.000 vojakov, Nato in EU pa bosta dala poveljnikom sil "proste roke" pri reševanju morebitnih težav. "Vsi so poudarili, da vsaj znotraj EU-ja potrebujemo soglasje, da ne bi izgubili nadzora nad položajem na Kosovu," je po poznovečernih pogajanjih povedal belgijski zunanji minister Karel De Gucht.

Časopis Financial Times je ob tem poročal, da bo zavezništvo prihodnji teden vpoklicalo dva dodatna bataljona s skupno 1.600 vojaki iz Italije in Velike Britanije, potem ko so na Kosovo že pred dnevi napotili 550 dodatnih vojakov za varovanje srbske manjšine v pokrajini. Skupaj naj bi Nato imel zdaj na Kosovu 19.000 vojakov.

Srbi s kamni na Kfor in Unmik
Skupina Srbov, jeznih zaradi zahodne podpore neodvisnosti pokrajine, je v srbski enklavi Goraždevac na jugozahodu Kosova s kamenjem napadla vozila, v katerih sta se peljala poveljnik Natovih sil na Kosovu (Kfor) Xavier Bout de Marnhac in vodja misije ZN-a (Unmik) Joachim Ruckner, ob tem pa so vzklikali: "To je Srbija." De Marnhac in Ruckner v incidentu nista bila poškodovana in so ju evakuirali s helikopterjem, medtem ko jo je izkupilo nekaj Srbov, ki so hoteli s pestmi obračunati z Natovimi vojaki.

K. S./G. V.

Ministri Nata o Kosovu