Foto:
Foto:
Vzporedno s procesom so po Indoneziji potekale množične demonstracije zaradi domnevnega vpletanja Zahoda.

Baširja je sodišče zaradi "hudobne zarote", v kateri naj bi sodeloval ob pripravah na teroristični napad na Baliju leta 2002, obsodilo na dve in pol leti zaporne kazni.

Sodišče je ugotovilo, da je Bašir nedvomno vedel za načrt, po katerem so skrajneži v nočnem klubu na Baliju sprožili eksplozijo, zaradi česar sta umrla 202 človeka. Večina žrtev je bilo tujih turistov, med njimi največ Avstralcev.

Zahod nezadovoljen
Po razlagi sodišča Bašir ni bil neposredno vpleten v zaroto, je pa zanjo vedel in ji dal svoj blagoslov. Tožilci so za Baširja, za katerega zahodne države trdijo, da je duhovni voditelj teroristične organizacije Džamaje Islamije, ki naj bi bila tesno povezana z Al Kaido, zahtevali osem let zaporne kazni.

Zahod se je z razočaranjem odzval na dosojeno kazen. ZDA so sporočile, da sicer spoštujejo neodvisnost indonezijskega sodstva, vendar bi si zaradi teže obtožb Bašir nedvomno zaslužil višjo kazen.

Bašir je v procesu vztrajal pri obrambi, da je nedolžen in da Džamaja Islamija sploh ne obstaja. Svojim privržencem je po obsodbi dejal, da so upravičeno lahko jezni, saj bi bila edina prava sodba lahko le oprostitev. Kljub temu pa je pozval, naj se jeza ne sprevrže v nasilje.