Turški predsednik Abdullah Gül se je na ameriško potezo odzval takoj in dejal, da je odločitev ameriškega kongresa nesprejemljiva in za Turčijo nima nobenega pomena, saj Turki še vedno vztrajajo pri tem, da genocida ni bilo.
Gül je ZDA opozoril še, da bi se lahko odnosi med državama, sicer zaveznicama v zvezi Nato, močno poslabšali, če bi resolucija resnično stopila v veljavo. Turški predsednik se še na nobeno odločitev kake tuje države ni odzval tako hitro in tako pozno zvečer kot na resolucijo ZDA, kar pomeni, da je zadeva zelo resna. To dokazuje tudi odpoklic turškega ambasadorja v Washingtonu, ki ga je Ankara poklicala na "posvetovanja", a zatrdila, da ne gre za trajen odpoklic.
Tudi vlada obsoja
Na resolucijo se je odzval tudi turški premier Tayyip Erdogan, ki je povedal, da je bila ameriška poteza neodgovorna in da bo zagotovo otežila odnose med državama. "Naša vlada obžaluje in strogo obsoja to odločitev. Nesprejemljivo je, da turški narod obtožujejo nečesa, kar se v zgodovini ni zgodilo," Erdogan ni prizanesel ZDA.
Kongres z resolucijo mimo Bele hiše
Odbor predstavniškega doma kongresa za zunanje zadeve je s 27 glasovi za in 21 proti sprejel resolucijo in pokol nad Armenci označil za genocid. O resoluciji naj bi kmalu glasoval tudi predstavniški dom kongresa, nasprotuje pa ji Bela hiša, ki se boji poslabšanja odnosov s Turčijo. Ameriški predsednik George Bush je kongres opozoril, da resolucija ni pravi odgovor na zgodovinske množične poboje in bi lahko ogrozila ameriške državne interese ter poslabšala odnose s pomembno zaveznico v zvezi Nato.
Turčija, ki svojega razočaranja nad resolucijo ne skriva, o možnih ukrepih proti ZDA še ni spregovorila. Se pa v Washingtonu bojijo, da bo Turčija ZDA onemogočila dostop do letališča Inčirlik, od koder ameriška letala v Irak in Afganistan dostavijo 70 odstotkov tovora za ameriške enote.
Se je zgodil genocid ali ne?
Obdobje med letoma 1915 in 1917, ko naj bi Turki pobili 1,5 milijona armenskega prebivalstva, je eno najobčutljivejših v turški zgodovini. Turki množične poboje vztrajno zanikajo in pravijo, da je šlo samo za spopade, kjer so umirali tako Turki kot Armenci.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje