Po propadu premirja je Izrael marca napade na Gazo še okrepil. Foto: Reuters
Po propadu premirja je Izrael marca napade na Gazo še okrepil. Foto: Reuters

Kot mlada predstavnica sedme sile iz Gaze se je Fatma Hasona dobro zavedala, da smrt nikdar ni daleč. V letu in pol izraelske vojaške agresije na palestinsko enklavo je med drugim ovekovečila zračne napade, uničenje lastnega doma, neskončno razseljevanje prebivalcev Gaze in smrt 11 družinskih članov.

Sorodna novica Hamas zavrnil izraelski predlog za prekinitev ognja, ker ne predvideva konca vojne in umika sil

Vse, kar si je želela, je bilo, da bi bila njena smrt odmevna. "Če umrem, si želim glasno smrt," je zapisala Hasona na Instagramu. "Nočem biti zgolj izredna novica ali številka, želim si smrti, ki bi jo svet slišal, želim si pustiti vtis, ki bi se obdržal, brezčasno podobo, ki je ne moreta pokopati ne čas ne kraj."

V sredo je bil za Hasono usoden izraelski zračni napad na njen dom na severu Gaze. V napadu je bilo ubitih deset članov njene družine, vključno z njeno nosečo sestro, poroča Guardian.

Izraelska vojska trdi, da je bil tarča napada član Hamasa, vpleten v napade na izraelske vojake in civiliste.

"Bila je svetloba"

Le 24 ur preden je bila ubita, so sporočili, da bodo na francoskem festivalu neodvisnega filma Acid, ki poteka vzporedno s canskim, maja premierno prikazali dokumentarni film o življenju Fatme Hasone v Gazi od začetka izraelske ofenzive.

Na mednarodni dan žena se spominjamo vsake Palestinke, ki je simbol odpora v uničenju in pobijanju. Vsake Palestinke, ki je trpela zatiranje in krivice. Vsake Palestinke, ki je žrtvovala lastno kri, da bi nahranila svoje otroke in jih obvarovala pred smrtjo zaradi lakote.

(Prevod objave Fatme Hasone na Instagramu)

Film Položi svojo dušo na svojo dlan in hodi je posnela iranska režiserka Sepideh Farsi in prikazuje mučni vsakdan Palestincev v vojni, posnet prek videopogovorov med Hasono in Farsi.

"Hasona je postala moje oči v Gazi. Ognjevita in polna življenja. Posnela sem njen smeh, njene solze, njene upe in njeno depresijo," je povedala Farsi za Deadline. "Bila je taka svetloba, tako nadarjena. Ko vidite film, boste razumeli. Z njo sem govorila le nekaj ur pred njeno smrtjo, da bi ji povedala, da bodo film predvajali v Cannesu in da bi jo povabila na premiero."

60-letna režiserka priznava, da se je ves čas bala za Fatmino življenje, a dodala: "Dopovedala sem si, da nimam pravice, da me je strah zanjo, če se sama ne boji. Oklepala sem se njene moči, njene neomajne vere."

Farsi, ki živi v izgnanstvu v Franciji, meni, da je bila Hasona tarča zaradi svojega odmevnega dela kot fotoreporterka in subjekt njenega dokumentarnega filma.

Večina žrtev izraelske agresije na Gazo so ženske in otroci. Foto: Reuters
Večina žrtev izraelske agresije na Gazo so ženske in otroci. Foto: Reuters

Vojna v Gazi je najbolj smrtonosni konflikt za medijske delavce v nedavni zgodovini – od 7. oktobra 2023 jih je bilo ubitih že najmanj 170.

V brutalnih napadih Izraela na to palestinsko enklavo je bilo skupno ubitih že več kot 51.000 ljudi, od tega večina žensk in otrok.

Odkar je marca propadlo premirje s Hamasom, je Izrael napade še okrepil.

Žalost in jeza kolegov

Novinarski kolegi v Gazi so se na smrt mlade kolegice odzvali z žalostjo in jezo.

"Skozi svoj objektiv je dokumentirala pokole sredi obstreljevanja in bombardiranja, v svojih fotografijah je ovekovečila bolečino in krike ljudi," je povedal Anas Al Šarif, poročevalec Al Džazire v Gazi.

Mikdad Džamil, še en novinar iz Gaze, pa je javnost pozval, naj si "ogledajo njene fotografije in preberejo njene besede – prek njenih podob in njenega objektiva bodite priča življenju v Gazi, bitki njenih otrok v vojni".

Žalujemo za ljubljeno filmsko ustvarjalko ConnectHER, novinarko in fotografinjo Fatmo Hasono. Včeraj je bila umorjena v izraelskem zračnem napadu, v katerem je bilo ubitih tudi deset njenih družinskih članov. Imela je strast do dokumentiranja in objavljanja realnosti palestinskega ljudstva, njeno delo pa bo živelo večno.

(Prevod objave organizacije ConnectHER na Instagramu)

Odzvali so se tudi organizatorji filmskega festivala Acid v Cannesu.

"Ogledali in uvrstili v uradni program smo film, v katerem se je življenjska sila te mlade ženske zdela kot čudež," so zapisali. "Njen nasmeh je bil tako čaroben kot njena vztrajnost. Bila je očividka, fotografirala je Gazo, razdeljevala hrano kljub bombam, žalovanju in lakoti. Slišali smo njeno zgodbo, se razveselili vsakič, ko smo jo videli živo, bali smo se zanjo."

Haidar Al Gazali, palestinski pesnik iz Gaze, je na Instagramu sporočil, da ga je Hasona pred smrtjo prosila, naj napiše pesem zanjo, ko bo umrla.

"Današnje sonce ne bo prineslo bolečine. Rastline v loncih se bodo uredile za milega obiskovalca. Sonce bo dovolj toplo, da bodo matere lahko hitro posušile perilo, in dovolj hladno, da se bodo otroci lahko igrali ves dan. Današnje sonce ne bo kruto za nikogar," je zapisal Al Gazali v pesmi o lepšem onstranstvu za Fatmo Hasono – in na deset tisoče drugih palestinskih žrtev.