Vladajoča koalicija je septembra po mesecih prepiranj med Juščenkom in premierko Julijo Timošenko razpadla. Timošenkova je sicer proti izvedbi volitev, ki bodo že tretje po oranžni revoluciji leta 2004. "Danes sem podpisal dekret, ki omogoča sicer razpuščenemu parlamentu nekajdnevno delo," je dejal Juščenko. "Da bi bile lahko priprave na volitve normalne, sem se tudi odločil premakniti datum volitev na 14. december."
Med ukrepi, ki jih želi Juščenko, naj bi parlament sprejel ukrepe za ublažitev posledic svetovne finančne krize. Predsednik in premierka sta se ločeno sešla s predstavniki delegacije Mednarodnega denarnega sklada, da bi premlela mogoče ukrepe. Ukrajina bi lahko prejela do 14 milijard dolarjev pomoči. "Upam, da bo parlament potrdil ukrepe, o katerih smo razpravljali v varnostnem svetu," je dejal Juščenko.
Nacionalni varnostni in obrambni svet sestavljajo visoki uradniki, med njimi tudi predsednik in premier, njegove odločitve pa so obvezujoče. Timošenkova, ki je bila Juščenkova zaveznica v oranžni revoluciji, je prepričana, da bi bile ponovne volitve brezplodne, in se močno zavzema za vrnitev Juščenkove stranke Naša Ukrajina v koalicijo. Premierka je pozvala, da bi vlado oblikovale vse stranke, vendar njen predlog ni naletel na navdušujoč odziv.
Napetosti med nekdanjima zaveznikoma so se stopnjevale iz meseca v mesec, iz leta v leto in se še dodatno zaostrile avgusta letos, ko je izbruhnil rusko-gruzijski konflikt, pri katerem se je Juščenko odločno postavil na stran prozahodnih oblasti v Tbilisiju, Timošenkova pa je zavzela nevtralno stališče in si s tem od predsednika prislužila oznako "izdajalke". Naša Ukrajina se je septembra odločila zapustiti koalicijo, potem ko je stranka Timošenkove podprla opozicijska prizadevanja za zmanjšanje pristojnosti predsednika.
K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje