Poleg 6,8 milijona Ukrajincev, ki so zapustili državo, je bilo notranje razseljenih približno osem milijonov ljudi, kar pomeni, da je morala svoje domove zapustiti tretjina prebivalcev Ukrajine.
Po podatkih ZN-a je od leta 2011 iz Sirije pobegnilo 6,6 milijona beguncev, ki so varnost poiskali v najmanj 130 državah. Begunska kriza v Ukrajini je tako presegla sirsko in postala najhujša begunska kriza v Evropi po drugi svetovni vojni, poroča španska tiskovna agencija EFE.
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) je poročal, da se je od začetka vojne v svojo državo vrnilo 2,2 milijona Ukrajincev, vendar gre v številnih primerih le za obisk sorodnikov ali preverjanje stanja na njihovih domovih.
Čeprav se je v zadnjih tednih izseljevanje iz Ukrajine zmanjšalo in so se ustavili veliki valovi beguncev, ki so jih sosednje države sprejemale februarja in marca, državo vsak dan še vedno zapusti več tisoč ljudi.
Največ ukrajinskih beguncev je sprejela Poljska, kamor se je zateklo 3,6 milijona ljudi. Skoraj milijon jih je prišlo v Romunijo, približno pol milijona se jih je najprej ustavilo v Moldaviji, nadaljnjih 970.000 pa se jih je preselilo v Rusijo.
Bolgarija bo begunce iz hotelov preselila v sprejemne centre
V Bolgariji je po zadnjih uradnih podatkih 90.365 ukrajinskih beguncev. Nastanjeni so v hotelih, pa tudi zasebno pri prijateljih, sorodnikih ali prostovoljcih. Bolgarske oblasti so sporočile, da bodo begunce, ki so bili doslej nastanjeni v hotelih ob Črnem morju, pred začetkom turistične sezone premestiti v sprejemne centre. Bolgarija si ne more več privoščiti, da bi gostila ukrajinske državljane v hotelih na obali, je v videosporočilu v ponedeljek dejala podpredsednica vlade Kalina Konstantinova. Bolgarija po njenih besedah Konstantinove že tri mesece zagotavlja dnevno oskrbo za več kot 110.000 ljudi, vendar si ne more več privoščiti nastanitve ukrajinskih državljanov "predvsem v hotelih na obali".
Oblasti so že na začetku napovedale, da gre za začasen ukrep, s katerim naj bi beguncem, ki bežijo pred vojno v Ukrajini, pomagali, da se postavijo na noge, je še dejala. Preselitev beguncev, ki so v Bolgariji našli zatočišče pred vojno v Ukrajini, naj bi se začela v prihodnjih dneh. Turistična sezona na Črnem morju se začne v prvi polovici junija.
Številni begunci so doslej zavračali selitev iz hotelov v počitniške hiše v državni lasti v notranjost države. Številni se bojijo, da v ponekod oddaljenih počitniških krajih morda ni na voljo zdravstvene oskrbe ali trgovin. Po poročanju bolgarskih medijev je to možnost doslej izkoristilo le 500 beguncev.
Bolgarija je predvsem tranzitna država za begunce iz Ukrajine, ki potujejo večinoma naprej v srednjo Evropo. Od začetka vojne v Ukrajini 24. februarja je v državo vstopilo skoraj 300.000 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje