Foto:
Foto:

Tako je zapisano v priznanju, ki ga je podpisal glavni obtoženec Zvezdan Jovanović, prebrali pa so ga na današnji razpravi.

V njem priznava, da je sam ubil Djindjića. To pa ni storil za denar, zato ni kriminalec. Obramba je zahtevala, da priznanja ne vključijo v sodno razpravo, saj naj bi ga dobili po nezakoniti poti. Jovanović je namreč izjavo podpisal med preiskovalnim postopkom po aretaciji. Jovanović je na policijskem zaslišanju 7. aprila podrobno opisal nekaj poskusov atentata na Djindjiča, kot tudi, kako ga je ustrelil 12. marca pred poslopjem srbske vlade. Med drugim naj bi priznal, da so bili v priprave atentata vpleteni vsi pripadniki kriminalne združbe iz beograjske občine Zemun (zemunski klan) in tudi nekdanji poveljnik JSO Milorad Luković - Legija.

Jovanović, tudi sam pripadnik rdečih baretk, posebne policijske enote, se na sojenju brani z molkom. Zaradi nasprotovanja odločitvi, da bi na sojenju prebrali omenjeno izjavo, je včeraj obramba celo zapustila prostore sodišča. Od 36 obtožencev, kolikor jih je v postopku na sedanjem "sojenju stoletja", jih 13 obtožnica bremeni neposrednega sodelovanja pri atentatu na Djindjića. Od tehjih je v priporu le pet, ostalih osem pa se še vedno skriva pred policijo na prostosti in jim bodo sodili v odsotnosti. Tudi prvoobtoženemu Legiji, ki naj bi se skrival v eni od držav nekdanje Jugoslavije.

Zvezdana Jovanovića, ki je rojen 1965 v kosovskem mestu Peč in ki ima več vzdevkov (Zveki, Zmija itd.), je srbska policija aretirala 25. marca oziroma dobra dva tedna po atentatu na Djindjića. Policija je istega dne na nekem gradbišču v Novem Beogradu našla tudi ostrostrelsko puško, s katero naj bi Jovanović ustrelil Djindjića.

Dan po aretaciji Jovanovića razpustili rdeče baretke
Srbsko javnost je osupnilo dejstvo, da je premiera umoril namestnik poveljnika JSO oziroma rdečih baretk, kot so imenovali to elitno policijsko enoto. Srbska vlada, katere krmilo je po Djinjićevi smrti prevzel Zoran Živković, je zaradi povezave JSO z zemunskim klanom 25. marca najprej razrešila njenega poveljnika Dušana Maričića - Gumarja, takoj zatem pa sprejela sklep o razpustitvi rdečih baretk. JSO je bila dejansko razpuščena naslednjega dne, precej njenih pripadnikov pa je bilo priprtih.

Tri dni po aretaciji Jovanovića razrešili izginotje Ivana Stambolića
Tri dni pozneje, 28. marca je policija pojasnila tudi umor nekdanjega srbskega predsednika Ivana Stambolića, našla njegove posmrtne ostanke na Fruški gori v Vojvodini, aretirala štiri pripadnike tedaj že razpuščene JSO, ob koncu marca pa se je za zapahi znašel tudi njen zadnji poveljnik Gumar, ki naj bi tudi sam neposredno sodeloval pri ugrabitvi in umoru
Stamboliča 25. avgusta 2000. Morilcem in naročnikom za Stambolićev umor, med katerimi naj bi bil nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, bodo sodili v ločenem postopku.