Uribe velja za tesnega zaveznika Washingtona, priljubljenost med ljudmi pa si je pridobil z bojem proti gverilskim upornikom, paravojaškim silam in preprodajalcem z mamili. Med njegovimi prednostnimi nalogami bo zmanjševanje revščine in nezaposlenosti, ki pestita državo, analitiki pa opozarjajo, da se bo moral soočiti tudi z varovanjem človekovih pravic. Te so namreč pod udarom zaradi Uribejeve stroge varnostne politike.
Novi - stari predsednik je v prvem nagovoru po volitvah ljudstvu obljubil napredek, a opozoril, da novih delovnih mest ni mogoče ustvarjati s predsedniškim dekretom. Napovedal je tudi mirovne pogovore s skrajneži, ki nadzorujejo nekatere predele v državi, če bodo ti odložili orožje. Volitve so v Kolumbiji, ki ima za seboj zgodovino, polno nasilja, kartelov, kriminala in krvi, potekale presenetljivo mirno, saj so se gverilske milice zavedale, da bi teroristični napadi le še bolj utrdili Uribeja.
Pravi človek za Washington
Izid volitev je nedvomno zelo razveselil ZDA, ki v Latinski Ameriki hitro izgubljajo zaveznike, v Uribeju pa so našle somišljenika. Uribijeva zmaga pa Washingtonu ni bila podarjena, saj so ZDA v Kolumbijo v zadnjih štirih letih poslale več vojaške pomoči kot kamor koli drugam na svetu, z izjemo nemirnega Bližnjega vzhoda. Zadovoljni so tudi tuji vlagatelji, ki jih nacionalistična retorika preganja z nekaterih bližnjih držav, v Kolumbiji pa imajo v Uribeju tesnega zaveznika, ki podpira ameriške predloge o prostotrgovinskem območju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje