Zakon se zdaj vrača v parlamentarno obravnavo.
HDZ BiH je, potem ko so propadla pogajanja o volilni reformi, zgornjemu domu parlamenta BiH-a, domu narodov, aprila vseeno poslal v obravnavo svoj predlog sprememb volilnega zakona. Te so se nanašale samo na nov način izbire članov predsedstva BiH-a z območja Federacije BiH-a in zastopnika v domu narodov državnega parlamenta, ne pa tudi na izpolnjevanje odločb Evropskega sodišča za človekove pravice.
Po predlogu HDZ-ja BiH-a bi hrvaški član predsedstva postal tisti kandidat, ki bi dobil največ glasov v županijah s hrvaško večino. Po enakem modelu bi volili tudi zastopnike v domu narodov.
A predstavniki Bošnjakov v domu narodov so glasovanje o predlaganem zakonu preprečili tako, da so ga razglasili za škodljivega za vitalne interese Bošnjakov.
Politični predstavniki vsakega od treh konstitutivnih narodov v domu narodov kot škodljivega za vitalne nacionalne interese namreč lahko razglasijo vsak zakon, ki pride na dnevni red. Takšen zakon gre nato v presojo na ustavno sodišče. Če to odloči, da zakon ne škodi vitalnim nacionalnim interesom, se potem vrne v dom narodov.
Pravna zmaga za Hrvate v BiH-u, a to ne pomeni, da bo privedla do sprejetja zakona
Odločitev ustavnega sodišča pomeni pomembno pravno zmago za Hrvate v BiH-u, ki pa vseeno ne bo privedla do sprejetja zakona. Zakon bodo po napovedih vodje bosanskih Srbov Milorada Dodika sicer podprli srbski predstavniki v domu narodov, a ga mora potrditi še spodnji dom v parlamentu, predstavniški dom, kjer pa so predstavniki bošnjaških in državljanskih strank že napovedali, da zanj ne bodo glasovali.
Vodja Bošnjakov v BiH-u Bakir Izetbegović je v četrtek ob 32-letnici ustanovitve Stranke demokratske akcije (SDA) sporočil, da SDA ne bo privolila v nikakršne rešitve volilnega zakona, ki bi utrdile diskriminacijo državljanov BiH-a in "ovekovečile dvotretjinsko večino etnocentričnih srbskih in hrvaških strank". Izetbegović meni, da so se v največji hrvaški stranki odločili, da svoje politične cilje dosežejo s pritiskom na Bošnjake in sodelovanjem z Dodikom ter ustvarjanjem srbsko-hrvaškega pakta, ki vključuje tako Zagreb kot Beograd, ob spogledovanju z Rusijo.
Splošne volitve v BiH bodo 2. oktobra, potekale pa bodo po starem volilnem zakonu. Hrvaška stran meni, da trenutni volilni zakon diskriminira Hrvate v BiH, saj da jim onemogoča, da bi izbirali svoje predstavnike v predsedstvu BiH-a in v parlamentu, zato grozijo z bojkotom volitev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje