Sporazum sta v Kabulu podpisala predsedniška tekmeca, nekdanji finančni minister Ašraf Gani in nekdanji zunanji minister Abdulah Abdulah, slovesnosti v predsedniški palači pa se je udeležil tudi odhajajoči afganistanski predsednik Hamid Karzaj.
Ganija je afganistanska volilna komisija kasneje razglasila za novega predsednika države, ki je zmagal na drugem krogu volitev 14. junija. Komisija bi sicer morala objaviti rezultate ponovljenega štetja volilnih glasov, ki so ga izvedli zaradi očitkov o volilnih prevarah, a teh podatkov ni razkrila.
Glede na določbe sporazuma bo Gani zasedel predsedniški položaj, Abdulah pa bo lahko imenoval t. i. izvršnega direktorja, ki bo deloval kot nekakšen premier in bo neposredno odgovarjal Ganiju. Predsednik in izvršni direktor naj bi obenem v enaki meri imenovala svoje kandidate na vodilne položaje v vladnih, pravosodnih, upravnih in drugih institucijah, vključno s svetom za nacionalno varnost. Čez dve leti bo "izvršni direktor" postal "izvršni premier".
Predsednik države bo še naprej sprejemal strateške odločitve, vsakodnevno vodenje pa bo prevzel nov svet ministrov, ki ga bo vodil omenjeni direktor. Na podlagi trenutne ustave je bolj ali manj vsa oblast v rokah predsednika države, ki je tudi na čelu vlade vlade, tako da poseben položaj premiera ni predviden. Afganistan premiera vse od decembra 2001 tudi ni imel.
Današnji sporazum tako predvideva, da se bo v roku dveh let sešla afganistanska plemenska skupščina loja džirga in se dogovorila o ustavnih spremembah, s katerimi bi ponovno ustvarili položaj premierja, ki pa bo podrejen predsedniku države.
Sporazum predvideva tudi izvedbo volilne reforme pred parlamentarnimi volitvami naslednje leto. Ob tem pa se bo moral uvesti elektronski sistem osebnih izkaznic, da bi se izognili volilnim prevaram.
Karzaj z močno mrežo
Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, pa bo sestavljanje vladne koalicije kljub današnjemu podpisu dogovora verjetno še naporno, med drugim zaradi dolge vladavine Karzaja, ki je Afganistan vodil vse od padca talibanskega režima leta 2001 in si je z imenovanjem svojih zaveznikov na vse ravni vladnega aparata spletel močno mrežo.
Kot ocenjuje BBC, pa bo dogovor le preprečil morebitno nasilje Abdulahovih podpornikov. Abdulah namreč po drugem krogu predsedniških volitev 14. junija ni priznal izidov prvega štetja glasov, ko naj bi s 56,4 odstotka glasov zmagal Gani.
V prvem krogu volitev je sicer zmagal Abdulah, ki je nasprotnikom očital obsežne volilne prevare, zato so izvedli ponovno štetje glasov. Ta proces se je do današnje razglasitve zmagovalca zaradi številnih nesporazumov in težav vlekel od sredine julija.
Kerry hvali ...
"Zagotovila sta, da se bo prva miroljubna demokratična tranzicija v njuni državi začela z narodno enotnostjo," je dejal ameriški zunanji minister John Kerry, ki je Ganija in Abdulaha pohvalil za državotvorno držo.
Iz Bele hiše pa so sporočili, da bo podpis sporazuma prispeval k razrešitvi afganistanske politične krize in da krepi zaupanje v prihodnost.
... Ashton tudi
"Zdaj je nastopil čas, da se združijo vsi Afganistanci in se spopadejo s težkimi gospodarskimi in varnostnimi izzivi, ki ležijo pred njihovo državo," so sporočili iz urada visoke zunanjepolitične predstavnice EU-ja v odhodu Catherine Ashton.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje