Afganistanci še vedno upajo in čakajo na končanje večdesetletnih spopadov. Foto: EPA
Afganistanci še vedno upajo in čakajo na končanje večdesetletnih spopadov. Foto: EPA
Afganistan
V skladu z novo strategijo ameriškega predsednika Baracka Obama bo avgusta število vojakov doseglo višek in v državi jih bo navzočih že 150.000. Foto: EPA

Združeni narodi so v svojem četrtletnem poročilu zapisali, da je število napadov z obcestnimi bombami naraslo skoraj za 95 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani. Vsesplošne varnostne razmere v Afganistanu se niso izboljšale od zadnjega poročila ZN-a marca letos.

V povprečju se vsak teden zgodijo trije samomorilski napadi, od tega več kot polovica na nemirnem jugu države, kjer bo po obsežni zimsko-pomladanski ofenzivi zaveznikov in domače vojske v pokrajini Helmand čez poletje sledila še ofenziva v sosednji pokrajini Kandahar, ki velja za domovino talibanskega gibanja.

Narašča tudi število taktično premišljenih samomorilskih napadov, kar kaže na večjo sposobnost skrajnežev in njihovih zaveznikov v Al Kaidi.

Manj žrtev med civilisti
Zveza Nato po drugi strani ugotavlja, da je kljub povečanju števila tujih vojakov in okrepljenim operacijam proti talibanskim upornikom v napadih mednarodnih sil manj žrtev med civilisti kot v preteklih letih, ko je bilo kar nekaj odmevnejših ponesrečenih napadov, v katerih je življenje izgubilo na desetine nedolžnih ljudi.

Napadi na civiliste so močno zamajali odnose med tujimi silami in afganistanskimi oblastmi, mednarodna navzočnost pa je izgubila veliko zaupanja med domačini. V zavezniških silah upad žrtev med civilisti pripisujejo strožjim pravilom bojevanja in boljšemu urjenju vojakov.

V zadnjih treh mesecih je bilo ubitih skoraj 45 odstotkov manj civilistov kot v enakem obdobju lani. V letalskih napadih, zaradi katerih je bilo največ zgražanja ob izgubi nedolžnih življenj, se je število žrtev zmanjšalo za okoli 82 odstotkov.

Al Kaida na kolenih
Sosednji Pakistan je medtem obiskal posebni ameriški odposlanec Richard Holbrooke, ki je zatrdil, da je teroristična mreža Al Kaida močno oslabljena, za kar je po njegovih besedah najzaslužnejše tesnejše sodelovanje med ameriškimi in pakistanskimi silami.

Čeprav se prva dva moža Al Kaide, njen voditelj Osama bin Laden in glavni ideolog Ajman Al Zavahiri, še vedna skrivata, pa sta vseeno pod ogromnim pritiskom in prijetih ali ubitih je bilo veliko njunih tesnih sodelavcev.

Nekaj ur pred govorom Holbrooka je bilo napadu ameriškega brezpilotnega letala v odročni pakistanski pokrajini Severni Vaziristan ob meji z Afganistanom ubitih 12 islamskih skrajnežev. Ameriški odposlanec je pohvalil pakistanske žrtve v boju proti skrajnežem na svojem ozemlju in izrazil upanje, da bodo dosegli še več.