Damiba je bil vodja vojaške hunte, ki je 24. januarja s položaja vrgla predsednika države Rocha Kaboreja. Kot razlog za udar so navedli Kaborejevo nesposobnost, da omeji islamske upornike, ki so ubili več tisoč civilistov, več kot milijon ljudi pa pregnali z domov.
Damiba, ki do udara v državi ni bil poznan širšemu krogu ljudi, se je v sredo ob prisegi najprej z minuto molka spomnil vseh žrtev, tako civilistov kot vojakov, ki so bili ubiti v spopadih z uporniki. "Če hočemo premagati nasprotnika, bo nujno, da se dvignemo in se prepričamo kot narod, da imamo vse, kar je potrebno, in še več, da dobimo to vojno," je dejal. Napovedal je reorganizacijo vojaških sil, da bo s tem okrepil povezavo med obveščevalno službo in operacijami na terenu. Obljubil je tudi odločnejši boj proti korupciji in depolitizacijo javne uprave.
Damiba ni napovedal, koliko časa se namerava obdržati na oblasti, dejal je le, da bo sodeloval z regijsko organizacijo zahodnoafriških držav (ECOWAS), ki si prizadeva za izvedbo demokratičnih volitev v državi.
Burkina Faso velja za eno od najrevnejših držav na svetu in eno najbolj nestabilnih v Afriki. Celinska država je od osamosvojitve od Francije leta 1960 doživela že več državnih udarov.
Od leta 2020 se je z vojaškimi udari oblast zamenjala tudi v Maliju, Gvineji in Čadu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje