Pretepena novinarka v bolnišnici v mestu Grozni. Foto: Reuters
Pretepena novinarka v bolnišnici v mestu Grozni. Foto: Reuters

Napadalci so ustavili avtomobil, s katerim sta Milašina in Nemov potovala z letališča proti mestu Grozni, nato so ju hudo pretepli.

"Brutalno so ju zbrcali, tudi v obraz, deležna sta bila groženj s smrtjo, grozili so jima tudi s strelnim orožjem. Vzeli so jima opremo in jo uničili," je na družbenih omrežjih sporočila ruska nevladna organizacija Memorial, ki so ji lani prepovedali delovati v Rusiji.

Milašini so polomili prste in ji obrili glavo ter jo polili z zeleno barvo. Po vsem telesu ima brazgotine, občasno tudi izgublja zavest, je še sporočil Memorial. Nemov je bil med drugim zaboden v nogo.

Milašina in Nemov v pogovoru s čečenskim varuhom za človekove pravice Mansurjem Soltajevom. Foto: Reuters
Milašina in Nemov v pogovoru s čečenskim varuhom za človekove pravice Mansurjem Soltajevom. Foto: Reuters

Odbor proti mučenju, ki deluje v okviru Združenih narodov, je objavil fotografije Milašine s pobrito glavo in urezninami. Novinarji brez meja so izrazili ogorčenje nad napadom.

Milašina trenutno dela pri neodvisnem časopisu Nova Gazeta, ki so ga v Rusiji prepovedali. Iz uredništva časopisa so sporočili, da sta Nemov in Milašina v bolnišnici v čečenski prestolnici Grozni.

Namenjena na sojenje materi kritikov Kadirova

V mestu naj bi se sicer Milašina udeležila izreka sodbe Zaremi Musajevi, materi treh kritikov čečenskega vodje Ramzana Kadirova, ki ji sodijo zaradi domnevnega napada na policista.

"Ko so ju pretepali, so jima tudi povedali: Posvarili smo vaju. Odidita od tukaj in ne pišita ničesar," so še sporočili iz Memoriala po poročanju Al Džazire.

Milašina že večkrat deležna groženj in nasilja v Čečeniji

Nova Gazeta je lani sporočila, da je morala Milašina, potem ko je prejela grožnje od čečenskih oblasti, začasno zapustiti Rusijo. Jelena Milašina sicer že več let poroča o kršenju človekovih pravic v Čečeniji, med drugim o množičnem zapiranju homoseksualcev in kršitvi njihovih pravic.

Leta 2020 so jo v Groznem ravno tako pretepli, ko je bila namenjena na sojenje ustvarjalcu, ki je posnel film, kritičen do Kadirova.

Po letu 2000 je bilo ubitih že šest novinarjev in sodelavcev časopisa Nova Gazeta, med njimi leta 2006 Ana Politkovska, ki je bila prav tako kritična do politike Kremlja v Čečeniji.