Predstavniki političnih skupin v pristojnih parlamentarnih odborih so drevi podprli imenovanje šestih kandidatov oziroma kandidatk za podpredsedniške položaje v prihodnji komisiji pod vodstvom nemške političarke iz Evropske ljudske stranke (EPP) Ursule von der Leyen.
Kot je po sklenitvi dogovora sporočil vodja EPP-ja Manfred Weber, so politične skupine našle "uravnotežen pristop". "Najpomembneje je, da Evropska komisija začne delati 1. decembra in da imamo v Evropi stabilnost," je povedal. "Socialisti, EPP in liberalci bodo lahko imeli močan vpliv v prihodnji komisiji, del njenega vodstva pa mora biti tudi Italija," je še dodal.
Med šestimi imeni sta Italijan Raffaele Fitto iz skrajno desnih Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), ki bo postal podpredsednik za kohezijo in reforme, in Španka Teresa Ribera iz vrst socialistov in demokratov (S&D), ki bo podpredsednica za čisti, pravični in konkurenčni prehod.
Nekdanja estonska premierka iz vrst liberalcev (Renew) Kaja Kallas bo postala podpredsednica komisije in visoka zunanjepolitična predstavnica EU, Finka Henna Virkkunen iz EPP-ja pa bo kot podpredsednica pristojna za varnost, demokracijo in digitalizacijo.
Romunska kandidatka Roxana Minzatu iz S&D bo postala podpredsednica komisije, pristojna za veščine, francoski liberalec Stephane Sejourne pa podpredsednik za industrijsko politiko.
Varhelyiju odvzeli del pristojnosti
Del svežnja kandidatov, ki so jih potrdili danes, je bil še trenutni komisar za širitev iz Madžarske Oliver Varhelyi, ki bo v prihodnjih petih letih zasedal položaj evropskega komisarja za zdravstvo in dobrobit živali. Iz skupine Renew so sporočili, da Varhelyi ne bo pristojen za področji odzivanja na izredne zdravstvene razmere in reproduktivnih pravic žensk.
Potrditev preostale sedmerice od skupno 26 komisarskih kandidatov je omogočil današnji dogovor vodij skupin EPP, S&D in Renew.
To bo prvič po letu 1999, da parlament na zaslišanjih ni zavrnil nobenega komisarskega kandidata, ki ga je predlagal novoizvoljeni predsednik komisije. Med letoma 2004 in 2019 so vsakič zavrnili najmanj enega, leta 2014 tudi slovensko kandidatko Alenko Bratušek.
Evropski parlament bo moral celotno Evropsko komisijo potrditi še na plenarnem zasedanju, glasovanje je predvideno prihodnjo sredo. Komisija pa bo tako lahko delo začela 1. decembra.
Von der Leyen se je zavezala, da bo komisija v prvih 100 dneh predstavila načrte za pomoč podjetjem pri doseganju cilja ogljične nevtralnosti EU-ja do leta 2050, ponudila predloge o evropski obrambi, določila vizijo za kmetijstvo in predstavila poročila o načrtovani širitvi EU-ja.
Tomc: Kos med najbolj problematičnimi kandidati
Slovenska evroposlanka Romana Tomc (EPP/SDS) je v odzivu na današnji dogovor zapisala, da ta predstavlja rezultat navzkrižja interesov vseh strank. "Nihče od 26 kandidatov ni bil zavrnjen, čeprav je bilo kar nekaj vsebinsko zelo šibkih in spornih zaradi njihovih dejanj v preteklosti," je sporočila na družbenem omrežju X.
Po njenem mnenju je bila med najbolj problematičnimi slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev Marta Kos. "Njena potrditev ni posledica dokazane kompetentnosti in neoporečnosti, ampak rezultat političnega dogovora. To je ob vseh bremenih, ki jih nosi Marta Kos, slaba popotnica za učinkovito in neodvisno delo nje same in celotne komisije," je poudarila vodja slovenske delegacije v EPP-ju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje