WHO je konec bolezni v Gvineji danes uradno razglasil, ker v tej državi 42 dni niso imeli nobenega novega primera okužbe s smrtonosnim virusom. Kot je ob tem poudaril direktor WHO-ja za Afriko Matshidiso Moeti, je s tem konec okužb v vseh treh zahodnoafriških državah, v katerih je razsajala ebola. Poleg Gvineje sta to še Liberija in Sierra Leone.
Ebola zakrivila tudi gospodarsko krizo
Uradni konec epidemije bodo v Gvineji, kjer je za ebolo umrlo 2.500 ljudi, proslavili z vrsto koncertov in državno organiziranimi ognjemeti. Epidemija je državo tudi gospodarsko močno prizadela, zmanjšala se je zunanjetrgovinska izmenjava, Gvinejo je pahnila v recesijo. Zdaj vlada predsednika Alpha Condeja pričakuje hitro okrevanje; zagnala je obsežno kampanjo, naj konec bolezni državljani izrabijo za nov zalet, za preporod sicer ene najrevnejših državah Zahodne Afrike.
V Gvineji se začenja 90-dnevno obdobje okrepljenega nadzora, katerega cilj je zagotoviti hitro odkritje morebitnih novih primerov okužbe in s tem preprečitev širjenja bolezni. Tudi v letu 2016 bo WHO podrobno spremljal razmere tako v Gvineji kot v Liberiji in Sierri Leone.
Dve leti od izbruha smrtonosne bolezni
Po ugotovitvah Svetovne zdravstvene organizacije se je najhujši izbruh ebole od odkritja tega virusa leta 1976 začel v vasi Gueckedou v Gvineji konec decembra 2013. Od tam naj bi se s potniki razširil v sosednji Liberijo in Sierro Leone, nato pa predvsem zaradi letalskega prometa še v sedem držav, ki pa so bile prizadete občutno manj.
V Gvineji, Sierri Leone in Liberiji so vpisali kar 99 odstotkov vseh primerov okužb z ebolo, ki je terjala skupaj 11.300 mrtvih. Okužilo se je 29.000 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje